Prima pagină » Știri » Cristian Burci, încă 60 de zile sub control judiciar

Cristian Burci, încă 60 de zile sub control judiciar

Cristian Burci, încă 60 de zile sub control judiciar
Detalii în articol

Atât în cazul lui Burci, cât și al lui Vilson Stancu, membru în CA Romvag, și al Denisei Turcu, fost administrator special al „Adevărul”, procurorii DIICOT Olt au decis să prelungească controlul judiciar cu încă 60 de zile, inculpații contestând ordonanța la Tribunalul Olt.

Judecătorii au respins această solicitare, definitiv, obligându-i pe cei trei și la plata a câte 100 de lei, cheltuieli judiciare.

Cristian Burci fusese pus, la sfârșitul lunii aprilie, sub control judiciar pe 60 de zile, de Tribunalul Olt, în dosarul în care este acuzat de devalizarea Romvag Caracal. De asemenea, această măsură a fost luată și pentru Ion Dinoiu, fostul director ROMVAG Caracal, Clara Clementina Gheocov, fost director al ROMVAG și actual administrator special al „Adevărul”, Denisa Turcu, fost administrator special al „Adevărul”, și Vilson Stancu, membru al CA Romvag.

Potrivit procurorilor DIICOT Olt, cel care a cumpărat ROMVAG de la statul român, omul de afaceri Cristian Burci, începând cu anul 2006, a inițiat un grup infracțional organizat, sprijinit de fostul director al fabricii, Ion Dinoiu, dar și de alte opt persoane.

Anchetatorii arătau că membrii grupului condus de Burci au prejudiciat ROMVAG Caracal și bugetul statului prin abuz în serviciu și delapidare, în valoare de 7.099.000 euro și 3.811.756 lei, prin introducerea în circuitele comerciale de persoane și societăți comerciale la care dețineau acțiuni sau erau deținute în totalitate de persoane apropiate, au reușit să recicleze diferite sume de bani, care proveneau din infracțiuni, în cuantum de 18.099.000 euro și 3.811.756 lei, iar prin ascunderea sursei impozabile sau taxabile și evidențierea în actele contabile a cheltuielilor care nu au la bază operațiuni reale ori evidențierea altor operațiuni fictive, au creat un prejudiciu statului român în sumă de 25.646.825 lei.

Surse DIICOT Olt au declarat corespondentului MEDIAFAX că Burci a devalizat fosta fabrică de vagoane ROMVAG Caracal prin metoda „suveica”. Acesta și acoliții săi au înființat un off-shore în Luxemburg care a luat de la societatea din Olt un împrumut care a ajuns la peste șapte milioane euro.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Nașterea acasă: avertismente vehemente și implicarea exclusivă a moașelor cu experiență