Prima pagină » Știri politice » Elena Udrea: „E maxim de ipocrizie. A ajuns cineva în Parlament prin campanii finanțate altfel decât cu sponsorizări?”

Elena Udrea: „E maxim de ipocrizie. A ajuns cineva în Parlament prin campanii finanțate altfel decât cu sponsorizări?”

Elena Udrea:
Elena Udrea a susținut, vineri, că este "maxim de ipocrizie" ca deputații să voteze marți asupra cererii DNA de urmărire penală împotriva sa în condițiile în care au ajuns în Parlament prin același mecanism de finanțare a campaniilor pentru care este acuzată în dosarul procurorilor.

„Nici nu am venit să mă uit (în dosar-n.r.) pentru că dosarul îl am de două săptămâni. Nu s-a întâmplat nimic nou în acest dosar. La fel de bine aceste acuzații puteau fi aduse și acum două săptămâni când au fost aduse și celelalte”, a declarat Elena Udrea la ieșirea de la Comisia juridică, precizând că a venit, la Parlament, „din respect pentru comisiei și pentru oamenii care stau cu dosarul pe masă”.

Elena Udrea a susținut că dosarul în care apare este despre campania electorală din anul 2009, campanie prezidențială și campania pentru referendumul reducerea numărului de palamentari. „Campania asta nu a fost condusă de Elena Udrea. Toată lumea se laudă cât de buni organizatori de campanie sunt ei și cum au scos ei președinți. Uitați când este să se cerceteze modul în care s-a finanțat campania o găsim doar pe Elena Udrea pe care să o întrebăm. (…) Nu m-am ocupat de finanțarea campaniei. Acuzațiile care mi se aduc mie este despre faptul că două societăți comerciale au făcut sponsorizări plătind facturi către niște firme de publicitate și către niște trusturi de presă și agenții de știri. Sumele în totalitate sunt undeva în jur de 300.000 de euro”, a susținut Udrea.

Udrea a susținut că o nu există nicio campanie care să se fi finanțat altfel decât cu sponsorizări. „Păi, o campanie costă, au spus chiar cei care le-au făcut, câteva milioane, zeci de milioane de euro. Pe bune, chiar vrea cineva să cerceteze cum s-a finanțat campania? Nu cred că pe Elena Udrea trebuie să o întrebe. Nu există nicio campanie care să se fi finanțat altfel decât cu sponsorizări”, a spus Udrea.

Fostul ministru a subliniat că întrebați fiind patronii firmelor de ce au făcut plata respectivă au spus că le-a fost cerută această sponsorizare de către doi lideri politici, nu de către Elena Udrea, refuzând însă nominalizeze.

Elena Udrea a afirmat că este „maxim de ipocrizie” că deputații să susțină că au ajuns în Parlament în urma unor campanii finanțate altfel. „Dar este cineva care a finanțat altfel vreo campanie electorală, dar este vreunul dintre sutele de parlamentari care a ajuns altfel în Parlament decât cu campanii finanțate în felul acesta? Dar zecile de milioane de euro cheltuite în campaniile lui Geoană, Ponta, Iohannis, despre alea vrem să aflăm cine le-a plătit, cum s-au finanțat. Mi se pare maxim de ipocrizie politic să întrebi din toate zecile de milioane care s-au cheltuit în campaniile din 2009, toți candidații, 2014, tu să o întrebi pe Elena Udrea și să o mai și învinovățești de plata unor facturi, încă o dată, către presă și către firme de publicitate stradală. Suma de 900.000 de mii este pentru referndumul privind 300 de parlamentari. Păi, oameni buni, dacă democrația costă în Românai cineva trebuie să o finanțeze (…) Politicienii nu tipăresc banii noaptea. () Cineva trebuia să plătească”, a spus Udrea.

Aceadta le-a mai transmis deputaților ca la votul de marți „să facă cum vor ei”, precizând însă că „este maxim de penibil”.

Udrea a mai spus că trebuie să se ia o decizie legată de modul în care au fost finanțate campaniile până în prezent. „Ori considerăm că toată lumea are o vină (…) și nu mai învinovățim pe nimeni, ori considerăm că toată lumea trebuie să răspundă și mă aștept chiar să răspundă toată lumea. Aș vrea să îi văd pe toți liderii politici că răspund. Nu mai este nimeni întrebat”, a spus Udrea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Turistă mexicană, șocată de cum arată WC-urile trenurilor din România. Cum a reacționat când a deschis ușa
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Prețul la aluminiu a atins niveluri record pe fondul crizei din Orientul Mijlociu