Prima pagină » Știri » Procurorul general a anunțat când se dă decizia în dosarul Hexi Pharma

Procurorul general a anunțat când se dă decizia în dosarul Hexi Pharma

Procurorul general a anunțat când se dă decizia în dosarul Hexi Pharma
Procurorul general al României, Augustin Lazăr, a declarat, joi dimineață, că în dosarul Hexi Pharma va fi dată o soluție în februarie 2017, la această oră fiind analizate ultimele probe, cum ar fi rapoartele de expertiză depuse la dosar și care trebuie traduse în limba română.

„Probațiunea a ajuns în stadiul final de administrare. Avem acum ultimele probe cum ar fi rapoartele de expertiză care au fost depuse la dosar și care trebuiesc traduse în limba română. Apoi, se va face imediat o evaluare a tuturor probelor în raport de aceste rezultate ale raportului de expertiză și vom avea cel târziu în februarie soluția emisă în acest dosar”, a declarat, joi dimineața, procurorul general al României, Augustin Lazăr.

Surse judiciare au declarat pentru agenția de presă MEDIAFAX că rezultatele Hexi Pharma venite din Cehia arată că dezinfectanții sunt ineficienți.

În dosarul de la Parchetul General este cercetată Flori Dinu, directorul general al Hexi Pharma, fiind acuzată de 99 de infracțiuni de înșelăciune în formă continuată, 29 de infracțiuni de înșelăciune și participație improprie la zădărnicirea combaterii bolilor.

Mihai Leva, șef de producție la Hexi Pharma, este cercetat pentru complicitate la participație improprie la infracțiunea de zădărnicirea combaterii bolilor, în formă continuată.

„În această cauză a evoluat cercetarea penală și suntem în măsură să spunem că există circa 280 de părți civile, unități spitalicești, care s-au constituit părți civile în cauză. Prejudiciul, așa cum a fost structurat, se ridică la 70 de milioane de lei, în acest moment. Vom vedea în continuare cum se va delimita o secțiune a dosarului care să poată fi soluționată într-o perioadă rezonabilă”, a declarat Augustin Lazăr la jumătatea lunii iulie.

Dan Condrea, patronul Hexi Pharma, a decedat la puțin timp după izbucnirea scandalului privind dezinfectanții diluați, la data de 22 mai, în urma unui accident rutier.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
Președintele Iranului, scrisoare deschisă adresată poporului american: Relațiile dintre Teheran și SUA nu au fost inițial ostile
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O galaxie în care se formează stele emite vânturi cu viteze de peste 3 milioane de kilometri pe oră