Prima pagină » Știri externe » Statul Islamic a revendicat atacul terorist din Istanbul. 8 persoane arestate, atacatorul este încă liber. UPDATE

Statul Islamic a revendicat atacul terorist din Istanbul. 8 persoane arestate, atacatorul este încă liber. UPDATE

Organizația teroristă Stat Islamic a revendicat atacul terorist din clubul Reina, din Istanbul, unde 39 de persoane au fost ucise în noaptea de Revelion. Opt persoane au fost reținute de autorități, pentru a fi interogate în legătură cu atacul. Atacatorul, care a tras 180 de gloanțe și și-a abandonat arma de tip Kalașnikov la locul masacrului, este încă liber, operațiunea de căutare a autorităților turce fiind încă în desfășurare.

Organizația teroristă Stat Islamic a revendicat atacul din Istanbul, din noaptea de Revelion, în care au murit 39 de persoane, anunță televiziunile arabe.

„În continuarea operațiunilor sfinte pe care Statul Islamic le duce împotriva protectoarei crucii, Turcia, un soldat eroic al califatului a lovit unul dintre cele mai faimoase cluburi unde creștinii își celebrează sărbătoarea apostată”, se arată într-o declarație de presă a organizației teroriste, citată de Jerusalem Post.

UPDATE 14:35 Poliția turcă a reținut, luni dimineață, opt persoane despre care se crede că ar avea legături cu atacul terorist comis de Revelion, conform Hurriyet.

De altfel, organizația teroristă a lansat recent apeluri pentru atacarea Turciei, în replică pentru operațiunea turcă din Siria, împotriva Statului Islamic.

Atacatorul ar fi sosit la clubul Reina, unul dintre cele mai faimoase localuri din Istanbul, cu un taxi și ar fi tras 180 de focuri de armă. Atacul ar fi durat în jur de 7 minute, iar atacatorul și-a schimbat haina înainte să fugă, conform presei turce, citate de BBC.

Autoritățile turce cred că atacatorul este de origine asiatică, cel mai probabil din Uzbekistan sau Kârgâzstan, arată surse din serviciile de securitate, citate de presa turcă.

Autorul atacului terorist este încă liber, autoritățile turce având în desfășurare operațiunile de căutare.

Cel mai recent bilanț al victimelor arată că printre cele 39 de persoane care și-au pierdut viața se numără 11 turci, 7 arabi saudiți, 4 irakieni, 3 libanezi, câte 2 persoane din Iordania, India și Maroc și câte o persoană din Siria, Israel, Franța, Tunisia, Belgia, Kuwait, Canada și Rusia.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Care sunt candidații cei mai căutați pe piața locurilor de muncă în acest moment
Digi24
„Războiul a atins apogeul și se mută în Europa”. Avertismentul liderului uneia dintre cele mai eficiente unități din armata ucraineană
Cancan.ro
Rodica Stănoiu va fi deshumată?! Detalii despre ultimele ore ale fostei ministrese: a ajuns la camera de gardă 'subnutrită și lovită'
Prosport.ro
Imaginile momentului cu Cristina Neagu după ce a plecat din România. Vacanță de vis în Hawaii
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
Mediafax
Impulsivitatea cumpărăturilor de Crăciun. Cum ne influențează neuromarketingul și ce spun specialiștii
Click
Monica Pop a spus care este rețeta pentru creșterea imunității. Nu recomandă Vitamina C: „O prostie”
Digi24
Decizie istorică: Danemarca desemnează oficial SUA drept o amenințare. Cum au ajuns serviciile secrete la această decizie
Cancan.ro
Rodica Stănoiu va fi DESHUMATĂ?! Detalii tulburătoare despre ultimele ore ale fostei ministrese: a ajuns la camera de gardă 'subnutrită și lovită'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Simona Mihăescu, fosta prezentatoare a emisiunii „Rețeta de acasă”? Cu ce se ocupă după ce a părăsit televiziunea. E total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Este oficial: Impozitul auto va crește, în 2026! Decizia luată de Curtea Constituțională
Descopera.ro
Semne de activitate detectate pe obiectul interstelar 3I/ATLAS
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța:- Am găsit o metodă să slăbim...
Descopera.ro
Premieră științifică: Astronomii au surprins o gaură neagră bizară într-un moment critic