Prima pagină » Știri » SRI se dezice de Florian Coldea. Numele său, șters de pe site-ul SRI

SRI se dezice de Florian Coldea. Numele său, șters de pe site-ul SRI

SRI se dezice de Florian Coldea. Numele său, șters de pe site-ul SRI
Numele lui Florian Coldea nu mai apare pe site-ul Serviciului Român la Informații, după ce generalul a fost suspendat joi din funcția de prim-adjunct al directorului SRI pe parcursul cercetărilor demarate de SRI în urma dezvăluirilor făcute de Sebastian Ghiță.

La secțiunea Conducere, unde apărea până la suspendare și numele lui Florian Coldea, sunt trecuți Eduard Hellvig, directorul SRI, și cei trei adjuncți, Cristian Bizadea, George-Viorel Voinescu și Adrian Ciocîrlan.

Serviciul Român de Informații a anunțat joi că la nivelul serviciului a fost constituită o comisie de verificare, până la finalizarea acestora, prim-adjunctul SRI, Florian Coldea, fiind pus la dispoziția directorului structurii.

„În urma informațiilor apărute în spațiul public referitoare la domnul general-locotenent Florian Coldea și care au fost supuse unor verificari preliminare, directorul SRI, domnul Eduard Hellvig, a dispus, conform procedurilor, constituirea unei comisii speciale de verificare a eventualelor încălcări ale legii sau deontologiei profesionale. În acest sens, până la finalizarea verificărilor, domnul general locotenent Florian Coldea este pus la dispoziția Directorului, potrivit prevederilor legale, iar atribuțiile funcției de prim-adjunct al Serviciului Român de Informații vor fi preluate de către Directorul SRI, domnul Eduard Hellvig. Sunt analizate toate circumstanțele prezentate public precum și documentele puse la dispoziție de general-locotenent Florian Coldea”, a anunțat SRI.

Joi, Florian Coldea fost convocat de președintele Klaus Iohannis la Palatul Cotroceni și a avut o discuție cu acesta, a precizat vineri purtătorul de cuvânt al președintelui, Mădălina Dobrovolschi.

Sebastian Ghiță a difuzat, pe postul România TV, șapte înregistrări în care face declarații despre Florian Coldea, prim-adjunctul directorului SRI, și Laura Codruța Kovesi, procurorul șef al DNA, susținând că avea o relație de prietenie cu aceștia.

În ultima înregistrare, Sebastian Ghiță susține că a mers în mai multe vacanțe în străinatate cu Florian Coldea și familia acestuia, publicând o fotografie care ar fi fost realizată la Disneyland, în care apar mai multe persoane printre care și două femei, despre care deputatul susține că sunt soția lui și soția lui Florian Coldea. Soția lui Florian Coldea, Dorina Coldea, lucrează în cadrul Serviciului Român de Informații (SRI).

Într-o altă înregistrare sunt imagini în care apare Florian Coldea, pe teresa unei case. Filmul continuă cu Sebastian Ghiță, care apare pe terasă și vorbește cu o persoană, însă interlocutorul nu mai apare în imagini.

Sebastian Ghiță a fost pierdut, în noaptea de 19 spre 20 decembrie 2016, de polițiștii care îl filau pe DN1, în timp ce se îndrepta către casă de la un eveniment al SRI, au declarat surse judiciare pentru MEDIAFAX.

Potrivit surselor citate, polițiștii care îl supravegheau ar fi spus că acesta conducea cu peste 200 km/h și că un alt autoturism i-ar fi blocat pe polițiști. Ulterior, mașina în care se afla Sebastian Ghiță a fost găsită la locuința sa, astfel că cei care efectuau filajul ar fi crezut că doarme.

Pe numele lui Sebastian Ghiță a fost emis un mandat de arestare în lipsă, după ce a încălcat măsura controlului judiciar.

Procurorii de la Parchetul General îl caută și ei pe fostul deputat, într-un dosar în care se investighează fapte de abuz în serviciu semnalate de Ghiță în înregistrări.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Lovitura pentru Dominic Fritz, problemă majoră pentru USR. Cum va afecta decizia CCR schimbarea conducerii partidului: „Poate fi chiar o oportunitate”
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Cum vrea cel mai mare producător de alimente din lume să profite de ascensiunea medicamentelor pentru slăbit