Prima pagină » Știri » Doi tineri, rătăciți în Parâng. Unde i-au găsit salvamontiștii, după ore de căutări. FOTO

Doi tineri, rătăciți în Parâng. Unde i-au găsit salvamontiștii, după ore de căutări. FOTO

Doi tineri, rătăciți în Parâng. Unde i-au găsit salvamontiștii, după ore de căutări. FOTO
Jandarmii montani și salvamontiștii au răscolit Parângul în căutarea a doi tineri care au sunat după ajutor, anunțând că s-au rătăcit în Vârful Parângul Mic. Cei doi au fost găsiți, după mai multe ore, în apa unui râu, uzi și obosiți.

Doi tineri, frați, domiciliați în municipiul Petroșani, cu vârste de 28, respectiv 17 ani, au plecat, sâmbătă, cu placa de snowboard și s-au rătăcit. Sâmbătă seara, cei doi au sunat la Salvamont și au anunțat că s-au rătăcit în zona Vârful Parângul Mic.

Salvamontiștii i-au chemat pe jandarmii montani din stațiunea Parâng în ajutor și împreună au pornit către zona respectivă, aflată în afara domeniului schiabil.

„În zona Vârful Parângul Mic, care se află la altitudinea 2.074 m, jandarmii montani și salvamontiștii nu i-au găsit pe cei doi tineri, dar nici urme ale acestora. În acea zonă vizibilitatea era foarte redusă, sub trei metri, iar echipa mixtă de salvare a avut de înfruntat un viscol puternic. Având în vedere această situație, jandarmii montani și salvamontiștii au continuat acțiunea de căutare către zona Slima. În această zonă, în care nu mai era viscol, ci doar zăpadă de peste 80 cm, au găsit urme care indicau că două persoane au coborât către Cheile Jiețului. O altă echipă formată din cinci jandarmi, precum și un echipaj Salvamont, au pornit către cabana Mija, din Cheile Jiețului, unde era posibil ca cei doi tineri să coboare. De asemenea, un echipaj SMURD s-a deplasat la baza muntelui pentru a acorda primul ajutor în caz de nevoie”, a declarat Nicolae Răducu, purtător de cuvânt al IJJ Hunedoara.

După ore în șir de căutări, jandarmii montani și salvamontiștii i-au găsit pe cei doi tineri în apa râului Jieț. Cei doi erau uzi, obosiți și sufereau de frig.

„Prima constatare a jandarmilor montani și a salvamontiștilor a fost că cei doi tineri nu aveau sursă de iluminare. Coborâseră de pe Vârful Parângul Mic pe pârtie neamenajată, în afara domeniului schiabil, fără se respecte niciun traseu montan, deși pe timpul coborârii au intersectat un traseu fără să își dea seama”, a mai spus Răducu.

Cei doi tineri au fost preluați cu autovehiculul de a doua echipă de jandarmi pentru a fi conduși către municipiul Petroșani. Totodată a fost informat echipajul SMURD care s-a deplasat pe Cheile Jiețului. Cei doi au fost evaluați de echipajul SMURD, însă au refuzat să fie transportați la spital și au fost preluați de rude.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
„Părea doar un virus obișnuit”. Medicul testat pozitiv după focarul de hantavirus de pe vasul de croazieră vorbește din carantină
Cancan.ro
Cum arată Conchita Wurst, la 12 ani după Eurovision. 'Femeia cu barbă', de nerecunoscut! 😲
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Ilie Bolojan vs. Marcel Ciolacu - Administrația Prezidențială clarifică cine a propus reformularea cheie pentru miliardele din apărare
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta Laura Cosoi pentru plăcinta cu brânză dulce și foietaj: „Iese foarte bună”. E un desert simplu pe care vedeta îl prepară acasă
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Cine a fost primul matematician din istorie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Fenomenul El Niño va reveni între vara și toamna anului 2026, anunță experții