Prima pagină » Economic » Guvernul schimbă limitele în care trebuie să se încadreze bugetul pe 2017. Când va ajunge în proiectul în Parlament

Guvernul schimbă limitele în care trebuie să se încadreze bugetul pe 2017. Când va ajunge în proiectul în Parlament

Guvernul schimbă limitele în care trebuie să se încadreze bugetul pe 2017. Când va ajunge în proiectul în Parlament
După ce Liviu Dragnea și Sorin Grindeanu i-au chemat pe miniștrii din Guvern la raport pe tema bugetului, motivând că una au discutat înainte de plecarea lor în Statele Unite și altceva a apărut în proiectul de buget, șefii de portofolii din actualul Cabinet au anunțat că vor prezenta noi limite pentru bugetele alocate ordonatorilor de credite.

Proiectul bugetului de stat pe 2017, publicat recent pe site-ul Ministerului Finanțelor, ar putea suferi unele modificări, având în vedere noile limite bugetare.

În deschiderea ședinței Executivului, premierul Sorin Grindeanu a anunțat că noul proiect de buget, rescris în urma discuțiilor cu miniștrii din ultimele zile, va fi trimis „vineri seară” la Parlament.

Proiectul de buget pe 2017 va ajunge vineri la Parlament, a promis Viorel Ștefan, ministrul Finanțelor, la începutul ședinței de Guvern care a avut loc miercuri. Acesta a precizat că marți au avut loc întâlniri cu totți ordonatorii de credit pentru verificarea bugetelor.

„Astăzi venim cu limitele de buget stabilite. Apreciez faptul că fiecare dinte dumneavoastră, în bugetele de la ministere, ați prevăzut cheltuieli prevăzute în Programul de guvernare. Vineri va fi ședința pentru buget”, a declarat, șeful Guvernului, Sorin Grindeanu, în deschiderea ședinței de Guvern de miercuri.

Proiectul de buget va fi trimis în Parlament vineri, calendaul fiind decalat cu o singură zi față de cel propus inițial.

Ministrul Finanțelor, Viorel Ștefan a precizat că marți au fost întâlniri cu toți ordonatorii de credite pentru a se verifica dacă bugetele se încadrează în ceea ce este prevăzut în Programul de guvernare.

„Limitele propuse pentru construcția bugetului pe 2017 au fost estimate la 2,99% din PIB în standarde ESA, respectiv 3% din PIB conform Tratatului de la Maastricht”, a precizat Viorel Ștefan.

Luni seară, Liviu Dragnea a declarat că „și eu, și premierul am fost nemulțumiți constatând că ce am stabilit la plecare din țară nu s-a reflectat în proiectul de buget. Azi am stat la discuții cu ministru de Finanțe. (…) Nu am înțeles nici eu, nici premierul de ce a trebuie să se mărească bugetul SRI. Poate SRI nu putea să aibă o reducere așa cum am dat eu semnalul de la Cameră de 17,8%. La Cameră putem funcționa. De ce s-a mărit bugetul SRI? Nici eu, nici premierul Grindeanu nu am primit răspunsuri serioase, argumentate, urmând ca mâine să se reia discuția”.

Ulterior, în urma discuțiilor cu ministrul Finanțelor, șeful PSD a declarat că Viorel Ștefan, „a înțeles foarte bine” că rolul său e „să finanțeze prioritățile”, referindu-se la modul în care a gestionat elaborarea proiectului de buget pe anul 2017, doar că a fost „mai moale decât trebuie să fie un ministru de Finanțe”, fiind, de altfel, „la prima confruntare cu ministerele”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
Larisa Iordache, cu inima frântă de sărbători. Crăciun cu lacrimi și dor pentru fosta gimnastă
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
O companie din Rusia vrea să construiască o stație spațială capabilă să producă gravitație artificială