Prima pagină » Sănătate » Legătura dintre depresie și cancer. O nouă cauză neașteptată a apariției carcinoamelor

Legătura dintre depresie și cancer. O nouă cauză neașteptată a apariției carcinoamelor

Legătura dintre depresie și cancer. O nouă cauză neașteptată a apariției carcinoamelor
O nouă cercetare a oamenilor de știință din Marea Britanie scoate la iveală o legătură nebănuită între două afecțiuni extrem de des întâlnite în zilele noastre. Se pare că persoanele care suferă de depresie sau anxietate prezintă un risc mai crescut de apariție a cancerului și evoluție rapidă a acestuia.

Oamenii de știință au analizat date provenite de la 160.000 de britanici, dintre care 4.353 muriseră din cauza cancerului de-a lungul cercetării. Studiul s-a desfășurat pe o perioadă de 14 ani, până în 2008. 

Concluzia cercetătorilor a fost aceea că în cazul persoanelor care sufereau de tulburări de natură psihologică – depresie, anxietate – se înregistra un risc de apariție a cancerului cu 32% mai mare decât în cazul celorlaltor participanți la studiu. 

Unul dintre cercetători, medicul David Batty de la University College London a explicat că rezultatele arată că cele mai frecvente forme de cancer întâlnite cu precădere în cazul persoanelor diagnosticate cu depresie sau anxietate sunt cancerul de prostată, de pancreas, esofagian, colorectal sau leucemia. 

„Descoperirile noastre se adaugă celor care arată că problemele de natură psihică pot declanșa unele boli grave. Totuși, suntem departe de a putea transforma aceste dovezi într-o concluzie certă”, a explicat medicul. 

Dereglările de natură mintală, așa cum este depresia, influențează funcționarea sistemului imunitar, sistem recunoscut ca fiind responsabil pentru declanșarea diverselor tipuri de boli. Dereglările imune îndelungate pot afecta celulele corpului și cauza apariția carcinomului, incluzând aici cancerul colorectal, pulmonar sau de stomac. 

Cercetătorii speră ca pe această cale să reușească să obțină dovezi suplimentare și să arate noi căi către tratamentul eficient și prevenirea cancerului. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni