Prima pagină » Știri politice » Administrația Prezidențială îl contrazice pe Grindeanu: Guvernul Cioloș a transmis CSAT bugetul pe 7 decembrie

Administrația Prezidențială îl contrazice pe Grindeanu: Guvernul Cioloș a transmis CSAT bugetul pe 7 decembrie

Administrația Prezidențială îl contrazice pe Grindeanu: Guvernul Cioloș a transmis CSAT bugetul pe 7 decembrie
Administrația Prezidențială contrazice afirmațiile premierului Sorin Grindeanu privind data la care Guvernul Cioloș ar fi trimis către CSAT, anul trecut, proiectele de buget pentru instituțiile din domeniul securității naționale, spunând că acestea au fost primite pe 7 decembrie de către Secretariatul CSAT și avizate pe 10 decembrie. "În acest an, Guvernul a decis să acționeze fără să se coordoneze cu CSAT, stabilind unilateral agenda de aprobare a proiectului de buget", se arată în comunicatul Administrației Prezidențiale.

„Administrația Prezidențială precizează că, în anul 2015, Guvernul a transmis Secretariatului CSAT proiectele de buget pentru instituțiile din domeniul securității naționale pe data 7 decembrie. Consiliul Suprem de Apărare a Țării s-a reunit pe data de 10 decembrie 2015 pentru avizare.

În acest an, Guvernul a decis să acționeze fără să se coordoneze cu CSAT, stabilind unilateral agenda de aprobare a proiectului de buget”, se precizează în comunicatul Administrației Prezidențiale.

Precizările Administrației Prezidențiale vin în contextul în care premierul Sorin Grindeanu declara, vineri, în ședință de Guvern, că, anul trecut, proiectul de buget a fost aprobat pe 9 decembrie, iar la o zi după a fost trimis către CSAT.

„Am vrut să subliniez că noi am terminat proiectul de buget, că avem tot ce înseamnă avize, mai e nevoie de un aviz – avizul CSAT. Am avut o discuție azi mai după-amiază cu domnul președinte Klaus Iohannis, am sperat la un parcurs așa cum a fost spre exemplu anul trecut, când în 9 decembrie s-a adoptat proiectul legii bugetului și s-a trimis către Parlament și în 10 a fost CSAT pentru aviz. Ședința CSAT va fi marți. Drept urmare, am informat conducerile ceor două camere ale Parlamentului că imediat după CSAT vom avea ședință de Guvern pentru aprobarea legii”, declara, vineri, Sorin Grindeanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
Avertisment de la Guvern: România riscă penalizări de 15 miliarde de euro
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
Asociația lui Adrian Năstase rămâne fără statut de utilitate publică. Ţoiu: „Nu este un titlu pe viață”
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Pierderea biodiversității amenință direct sănătatea oamenilor, arată un nou studiu: dispariția polenizatorilor afectează alimentația și veniturile