Prima pagină » Știri politice » Grindeanu a numit o vicepreședintă ANSVSA trimisă în judecată pentru corupție. A doua zi a demis-o

Grindeanu a numit o vicepreședintă ANSVSA trimisă în judecată pentru corupție. A doua zi a demis-o

Grindeanu a numit o vicepreședintă ANSVSA trimisă în judecată pentru corupție. A doua zi a demis-o
Premierul Sorin Grindeanu a decis joi eliberarea din funcție a Ionicăi Sfetcu, vicepreședinte cu rang de subsecretar de stat al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, conform unui comunicat al Executivului. Grindeanu o numise cu doar o zi înainte pe Ionica Sfetcu în această funcție, ea fiind trimisă în judecată din 2015, pentru 19 fapte de luare de mită, din postura de inspector al DSV București, în dosarul fostului președinte al ANSVSA, Marian Zlotea.

Ionica Sfetcu fusese numită în funcție cu o zi în urmă prin decizia premierului Sorin Grindeanu. Ea a fost inspector în cadrul Direcției Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor București, poziție din care a fost trimisă în judecată de DNA în 2015 pentru că, alături de mai mulți colegi, ar fi încasat mită de la supermaketuri.

„În perioada 2008 – iunie 2010, inculpații Hofman (fosta Iancu) Andreea – Vicenția, Macarie Gabriela, Porumbel Bogdan, Drăghici Elena, Stanciu Ciprian – Ștefăniță, Mitrana Aurica, Păuna Aida – Gabriela, Sfetcu Ionica și Dulgheriu Maria, în calitate de inspectori la Direcția Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor a municipiului București, în repetate rânduri, cu ocazia controalelor sanitar-veterinare efectuate sau în afară acestor controale, dar în legătură cu funcția și îndatoririle de serviciu, au pretins și au primit bani și bunuri necuvenite de la principalele supermarketuri din țară sau alți agenți economici, pentru a îndeplini sau a nu îndeplini un act privitoare la atribuțiile de serviciu”, potrivit unui comunicat al DNA din 20 februarie 2015.

Procurorii DNA îl acuză în același dosar pe fostul președinte al ANSVSA, Marian Zlotea, numit în funcție de PDL, că a creat un sistem de colectare a șpăgilor prin care solicita inspectorilor din subordinea sa să cotizeze câte 3.000 de lei, pe care îi strângea pentru finanțarea PDL.

Decizia de demitere a Ionicăi Sfetcu va fi publicată în Monitorul Oficial în cursul zilei de joi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Sunt răsăriturile și apusurile mai spectaculoase iarna?