Prima pagină » Știri externe » Rusia și China ar fi implicate în atacul asupra unui site unde se înregistrau votanții Brexit

Rusia și China ar fi implicate în atacul asupra unui site unde se înregistrau votanții Brexit

Rusia și China ar fi implicate în atacul asupra unui site unde se înregistrau votanții Brexit
Guverne ale unor state precum Rusia și China ar fi putut fi implicate în atacul cibernetic asupra unui site unde britanicii se înregistrau pentru a participa la referendumul privind apartenența țării lor la UE, susține o comisie britanică de parlamentari, citată de The Guardian.

Potrivit unui raport al Comisiei pentru administrație publică și probleme constituționale din Camera Comunelor (PACAC), parlamentarii britanici sunt profund îngrijorați cu privire la afirmațiile legate de presupusa implicare a unor state străine în votul de anul trecut privind Brexit.

Comisia nu specifică cine ar fi fost responsabil, însă a indicat că atât Rusia cât și China folosesc atacuri cibernetice ce au la bază înțelegerea psihologiei maselor și modul în care se exploatează gândirea unor persoane.

Aceste concluzii au fost elaborate după ce au fost lansate o serie de afirmații că Rusia ar fi încercat să influențeze alegerile prezidențiale franceze și americane.

Autoritățile au fost nevoite să prelungească termenul-limită pentru înregistrarea votanților la referendum, după ce site-ul a căzut pe data de 7 iunie, la 100 de minute înainte ca perioada de înscriere stabilită inițial să se încheie.

Acest incident a generat îngrijorări că zeci de mii de persoane ar fi putut fi privați de dreptul la vot.

La acel moment, Guvernul britanic a transmis că site-ul a avut probleme din cauza unei creșteri fără precedent a solicitărilor, peste 500.000 de persoane încercând să se înregistreze la vot în ultima zi.

Raportul, publicat miercuri, susține că există indicii că atacul ar fi fost de tip DDOS, care folosește o rețea de computere virusate.

În timp ce incidentul nu a avut niciun efect semnificativ asupra rezultatului referendumului, comisia a susținut că este important să fie învățate lecții pentru viitoarele procese de votare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Pilot american de F-16, premiat pentru manevre excepționale împotriva rebelilor Houthi. Cum a supraviețuit unui baraj de ra
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un ritual funerar necunoscut, dezvăluit de o movilă veche de 4.000 de ani, i-a uimit pe arheologi