Prima pagină » Știri externe » Donald Trump are „încredere” în abordarea Chinei, dar nu are răbdare. Amenințarea pentru Coreea de Nord

Donald Trump are „încredere” în abordarea Chinei, dar nu are răbdare. Amenințarea pentru Coreea de Nord

Donald Trump are
Donald Trump are "încredere" în abordarea Chinei, dar nu are răbdare. Amenințarea pentru Coreea de Nord

„Am mare încredere într-o abordare adecvată a Chinei față de Coreea de Nord”, a transmis Donald Trump prin Twitter joi dimineață.

„În cazul în care China nu va putea face acest lucru, vor interveni Statele Unite și aliații acestora”, a atras atenția Donald Trump.

Donald Trump a renunțat la acuzațiile privind presupuse activități chineze de manipulare monetară, explicând că i-a oferit președintelui Chinei, Xi Jinping, posibilitatea unui acord comercial bilateral favorabil, în schimbul ajutorului în gestionarea amenințării nord-coreene. „Președintele Xi vrea să procedeze corect. Am relaționat foarte bine, cred că am avut o compatibilitate foarte bună, cred că vrea să ne ajute cu problema Coreei de Nord”, a declarat Donald Trump, într-un interviu acordat publicației Wall Street Journal, referindu-se la întrevederea pe care a avut-o recent cu liderul de la Beijing.

„Am discutat despre comerț, am discutat o serie de lucruri și i-am spus că modul în care poate obține un acord comercial bun este să ne ajute în problema Coreei de Nord, altfel vom avea o abordare unilaterală, și acest lucru ar fi bun, unilateral oricum înseamnă alături de alte numeroase națiuni”, a explicat Donald Trump.

Liderul Statelor Unite a avertizat că ar putea interveni militar împotriva Coreei de Nord pentru limitarea capacităților balistice și nucleare ale regimului stalinist condus de Kim Jong-Un.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Cele trei misiuni „fără precedent” pe care China ar trebui să le execute dacă va invada Taiwanul
Cancan.ro
O nouă boală se răspândește în Europa, de la animale la om. Zeci de cazuri au fost confirmate
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ei ne asigură spatele în Marea Neagră, noi îi susținem diplomatic”. Aliatul care ne poate ajuta mai mult ca oricine
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Loredana Groza, răvășitoare în Monaco. Artista și-a surprins fanii cu imagini spectaculoase în costum de baie
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
După 39 de ani în care a muncit ca șofer, un român a depus cerere de pensionare. Ce pensie a primit, după 4 decenii de muncă
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
De ce întârzie Hipster, cel mai COOL model Dacia? Explicația oferită chiar de directorul de design
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Ce merită să pui în coș în această perioadă: șapte produse de sezon pe care nu trebuie să le ratezi