Prima pagină » Știri externe » Oficial nord-coreean: Statele Unite, mai ostile și agresive în timpul mandatului lui Trump

Oficial nord-coreean: Statele Unite, mai ostile și agresive în timpul mandatului lui Trump

Oficial nord-coreean: Statele Unite, mai ostile și agresive în timpul mandatului lui Trump
SUA au devenit mai ostile și mai agresive de la preluarea puterii de președintele Donald Trump, comparativ cu mandatul predecesorului său, a declarat Han Song Ryol, adjunctul ministrului nord-coreean de Externe, care a precizat că Phenianul este gata de război dacă acesta este lucrul dorit de Trump.

Mesajele postate pe Twitter de președintele Donald Trump instigă un „ciclu vicios” de tensiuni în peninsula coreeană, a declarat oficialul nord-coreean pentru The Associated Press.

Han Song Ryol a mai declarat că în regimul de la Phenian este pregătit să lanseze un atac preventiv în cazul în care forțele americane dau vreun semn că încearcă să efectueze un act de agresiune militară.

Oficialul a mai declarat că posibilitatea unui test nuclear nord-coreean în viitorul apropiat nu poate fi exclusă, în pofida amenințărilor din partea Washingtonului.

Președintele american Donald Trump a avertizat că ar putea interveni militar împotriva Coreei de Nord pentru limitarea capacităților balistice și nucleare ale regimului stalinist condus de Kim Jong-Un.

Coreea de Nord ar putea efectua teste nucleare ori balistice cu ocazia aniversării a 105 ani de la nașterea lui Kim Ir-Sen, fondatorul statului nord-coreean, situație care ar putea atrage riposta militară a Administrației Donald Trump. Un atac american asupra Coreei de Nord riscă să genereze acțiuni în replică ale regimului de la Phenian asupra Coreei de Sud și Japoniei, generând un conflict regional de amploare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șeful care a cheltuit 90.000 de dolari pentru ca angajații să doarmă mai bine
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Șeful celei mai mari bănci din Rusia îi cere public lui Putin să pună capăt războiului: „Toți așteaptă încetarea luptelor”
Mediafax
Toți șoferii fac ACEEAȘI greșeală înainte de concediu. Regula de 0,2 care îți poate SALVA vacanța
Click
Cu ce se ocupă iubita lui Tudor Chirilă. O țeapă de 30.000 de euro a băgat-o pe Iulia Mîzgan în depresie. „Nu am fost atentă”
Digi24
Cel mai trist moment de la CM 2026: Sébastien Desabre, selecționerul RD Congo, șocat de anunțul făcut în direct
Cancan.ro
Zodia BLESTEMATĂ în iulie 2026. Neti Sandu anunță o dublă lovitură pentru acești nativi
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea rupe tăcerea la un an de la eliberarea din închisoare. Adevărul despre relația cu Adrian Alexandrov. Ce se întâmplă în relația lor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Au „confundat” un Ferrari cu un tobogan. Imaginile au făcut înconjurul internetului
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Accesul copiilor la rețelele sociale ar putea fi restricționat în Uniunea Europeană