Prima pagină » Sport » Doisprezece fani, arestați după incidentele de la meciul Lyon-Beșiktaș. Șapte persoane au fost rănite

Doisprezece fani, arestați după incidentele de la meciul Lyon-Beșiktaș. Șapte persoane au fost rănite

Doisprezece fani, arestați după incidentele de la meciul Lyon-Beșiktaș. Șapte persoane au fost rănite
Doisprezece suporteri ai echipelor Olympique Lyon și Beșiktaș au fost arestați, vineri, de către poliția franceză, după incidentele de la meciul din sferturile Europa League, care s-a soldat cu șapte răniți, scrie L'Equipe.

Violențele, care au început în afara stadionului francezilor și au continuat în arenă, au făcut ca startul meciului Olympique Lyon – Beșiktaș (2-1) să fie întârziat cu aproape o oră. Fanii celor două echipe s-au luat la bătaie în tribune, într-un anumit sector, fapt care i-a determinat pe ceilalți suporteri prezenți pe stadion să intre pe teren pentru a fi în siguranță, fanii turci aruncând în cei francezi cu torțe.

Un oficial al securității din Franța a confirmat, pentru L’Equipe, măsurile care au fost luate după incidente. „Doisprezece fani, turci și francezi, au fost arestați după incidentele ce au avut loc la meciul Lyon – Beșiktaș, în care au fost rănite ușor șapte persoane. Printre răniți se află trei ofițeri de poliție și doi jandarmi. Doi spectatori au fost transportați la spital din cauza rănilor provocate de torțele aruncate”.

Potrivit poliției franceze, 50 de fani turci au fost evacuați de la nivelele superioare ale arenei din Lyon, înainte de startul meciului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Ce este efectul Mandela: De ce mii de oameni își amintesc același lucru, deși nu s-a întâmplat niciodată