Prima pagină » Știri externe » Explozii puternice lângă aeroportul din Damasc

Explozii puternice lângă aeroportul din Damasc

Explozii puternice lângă aeroportul din Damasc
Mai multe explozii au avut loc, joi dimineața, în apropiere de aeroportul din Damasc, în zona unui depozit al milițiilor susținute material de Iran, au anunțat lideri rebeli, iar o televiziune afiliată grupării Hezbollah a indicat că deflagrațiile ar fi fost probabil cauzate de un atac israelian.

Doi lideri ai rebelilor care acționează în zona capitalei siriene au declarat că au fost observate cel puțin cinci atacuri care au vizat depozitul folosit de milițiile proguvernamentale aprovizionate cu armament și muniții de Iran, informează agenția de știri Reuters.

Atacurile au cauzat un incendiu puternic în zonă, au adăugat rebelii, care au precizat că nu este clar dacă a fost un atac cu rachete sau unul aerian.

Televiziunea libaneză al-Manar, afiliată organizației islamiste Hezbollah, a relatat că exploziile la depozitul din apropiere de aeroportul internațional din Damasc ar fi fost cel mai probabil cauzate de un raid aerian israelian.

Primele informații indică faptul că în urma exploziilor s-ar fi produs doar pagube materiale și nu ar exista victime, a precizat televiziunea.

Organizația islamistă Hezbollah, care este susținută de Iran, participă la conflictul civil din Siria de partea regimului președintelui sirian Bashar al-Assad.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Patronii de restaurante, supărați pe clienții care împart o singură porție de mâncare