Prima pagină » Știri » Anchetă DNA la Consiliul Concurenței. Ce documente au ridicat procurorii

Anchetă DNA la Consiliul Concurenței. Ce documente au ridicat procurorii

Anchetă DNA la Consiliul Concurenței. Ce documente au ridicat procurorii
Consiliul Concurenței a precizat, în exclusivitate pentru Mediafax, ca răspuns la informațiile privind ancheta DNA ce vizează Teamnet-Siveco, că au fost predate documente, dar că verificările proprii ale Consiliului continuă, urmând audieri.

„Consiliul Concurenței a finalizat investigația privind o posibilă înțelegere între patru companii de a participa cu oferte trucate la o licitațiie organizată de A.P.I.A. (Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură), în perioada următoare fiind programate audierile părților implicate. După aceea, conform procedurii, Autoritatea de Concurență va decide dacă companiile au încălcat legea și dacă vor fi sancționate. Companiile implicate sunt: Intrarom, Siveco, Teamnet, IBM”, se arată în răspunsul Autorității de Concurență, pentru Mediafax.

Instituția precizează și că investigația are în vedere o posibilă participare cu oferte trucate la licitația organizată de APIA în 2008 pentru extinderea sistemului informatic, valoarea estimată a acordului-cadru fiind de 12 milioane euro, fără T.V.A.

„Investigația a fost declanșată în 2013 și s-a derulat cu respectarea tuturor procedurilor prevăzute de legislația în domeniu”, mai transmite Consiliul Concurenței.

Instituția anunță că au fost predate procurorilor DNA Ploiești documente referitoare la investigația menționată.

Procurorii DNA Ploiești au demarat o anchetă la Consiliul Concurenței, ca urmare a unui denunț făcut de Ana Maria Pătru, fosta șefă a Autorității Electorale Permanente, au declarat pentru Mediafax surse apropiate anchetei.

Pe 16 mai, procurorii DNA au făcut percheziții la Consiliul Concurenței în dosar fiind începută urmărirea penală față de fapte de corupție, au declarat sursele citate. Suspiciunea este legată tocmai de modul în care Consiliul Concurenței face verificările în legătură cu licitația din 2008.

Grupul Teamnet a fost fondat de Sebastian Ghiță și a încheiat contracte cu autorități din mai multe state, printre care România, Turcia, Bosnia și Herțegovina, dar nu a fost ocolită nici Serbia, țara în care Ghiță a fost prins.

Firma Siveco este o altă companie abonată la contractele cu statul. SRI a atribuit de curând contractul SII Analitycs, în valoare de 31,5 milioane euro, firmelor Siveco România și Nova Tech Integrated Solutions SRL, au precizat reprezentanții instituției pentru Mediafax.

Irina Socol, fostul președinte Siveco România, a fost condamnată definitiv la doi ani și șase luni de închisoare cu executare pentru evaziune fiscală în domeniul comercializării de programe informatice. Ea a fost eliberată condiționat în 2016.

Ana Maria Pătru, fostul președinte al Autorității Electorale Permanente (AEP), anunțat, zilele trecute, într-o scrisoare adresată parlamentarilor, că există o legătură între Irina Socol, fostul director al societății, și Serviciul Român de Informații.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România vrea să fie hub în domeniul feroviar. O mare companie vrea să fabrice trenuri pe hidrogen și o cale ferată de mare viteză
Digi24
Trenuri de tezaur ajunse adăposturi de pisici. Cum își bate joc statul de propriul patrimoniu național: „Doar executăm ce ni se spune”
Cancan.ro
Cauza morții afaceristului Sorin a fost publicată. Ce arată rezultatele autopsiei bărbatului care a decedat în accidentul din Iași
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
Primele imagini cu fiul lui Ramzan Kadîrov după accidentul în care a fost implicat. Adam, vizibil schimbat
Mediafax
Investiție uriașă. Un startup va investi 1,2 miliarde de euro în centre de date și modele AI
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Două țări au devenit, peste noapte, un obstacol în calea noilor sancțiuni ale UE împotriva petrolului rusesc
Cancan.ro
Asta ar fi fost scăparea soților Sorin și Diana Iacob din accidentul produs în Iași? Tatăl lui rupe tăcerea: 'Nu înțeleg de ce a plecat cu
Ce se întâmplă doctore
Cine este Oase de la Power Couple? CRBL a povestit cum a fost „trădat“ de acesta după ce au câştigat „Asia Express“
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Mașina diesel pentru cei care vor performanță în teren și confort pe asfalt. Disponibilă imediat în România
Descopera.ro
Misterul apei de pe Marte: Ce au descoperit oamenii de știință?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
O schiță a lui Michelangelo a obținut un preț record la licitație