Prima pagină » Știri externe » A murit tânărul ars de viu în Venezuela pentru că ar fi fost de partea președintelui Maduro

A murit tânărul ars de viu în Venezuela pentru că ar fi fost de partea președintelui Maduro

A murit tânărul ars de viu în Venezuela pentru că ar fi fost de partea președintelui Maduro
A murit tânărul ars de viu în Venezuela pentru că ar fi fost de partea președintelui Maduro

Actul criminal a fost comis la Altamira, oraș situat la est de capitala Caracas, fiind anchetat.

Orlando Figuera avea 22 de ani iar pe rețelele de socializare se scrie că acesta și-ar fi susținut public susținerea pentru președintele Maduro, motiv pentru care a fost bătut de protestatari și, ulterior, ars de viu.

Bilanțul celor peste două luni de proteste violente a ajuns la 65 de morți și peste o mie de răniți, potrivit celor de la AFP.

Venezuela se confruntă cu grave probleme economice din cauza inflației galopante și scăderii prețului petrolului, iar această situație a condus la ample proteste antiguvernamentale.

Președintele venezuelean Nicolas Maduro a ordonat chiar retragerea țării din Organizația Statelor Americane (OAS), în contextul în care miniștrii de Externe ai statelor membre urmau să discute despre situația „îngrijorătoare” din Venezuela.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Noua ordine din AUR. Ce ascunde, de fapt, promovarea tandemului Dungaciu-Peiu: „Creează impresia de specializare”
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cercetătorii români au descoperit o bacterie rezistentă la 10 antibiotice în Peștera Scărișoara