Prima pagină » Știri » Șefa ÎCCJ, despre pragul la abuz în serviciu: Oportunitatea ține doar de competența Legislativului. Să mizăm pe înțelepciunea CCR

Șefa ÎCCJ, despre pragul la abuz în serviciu: Oportunitatea ține doar de competența Legislativului. Să mizăm pe înțelepciunea CCR

Șefa ÎCCJ, despre pragul la abuz în serviciu: Oportunitatea ține doar de competența Legislativului. Să mizăm pe înțelepciunea CCR
Șefa ÎCCJ, Cristina Tarcea, a declarat că nu i s-a solicitat, încă, un punct de vedere oficial din partea instituției pe care o conduce cu privire la stabilirea unui prag valoric pentru infracțiunea de abuz în serviciu, de către Parlament, ca urmare a deciziei CCR. "Oportunitatea ține doar de competența Legislativului. Să mizăm pe înțelepciunea CCR", a comentat Tarcea.

„Nu ni s-a cerut un punct de vedere (…) Oportunitatea ține doar de competența Legislativului. Să mizăm pe înțelepciunea CCR”, a declarat șefa ÎCCJ, la ieșirea de la ședința CSM.

La rândul său, ministrul interimar al Justiției, Tudorel Toader, a declarat că după dezbaterea de miercuri, cu societatea civilă și cu profesioniștii Dreptului, se va discuta inclusiv procedura.

„Mâine va fi dezbaterea la care sunteți invitați. După dezbaterea cu societatea civilă, cu profesioniștii Dreptului, vom trage concluziile și vom stabili procedurile de urmat (….) Parlamentarii oricum sunt suverani, oricum Parlamentul e singura autoritate legiuitoare. Indiferent ce voi spune, veți putea specula”, a răspuns Toader, întrebat dacă este pentru adoptarea unei OUG sau a unui proiect de lege, în acest caz. 

Reamintim că dezbaterile publice pe marginea modificării dispozițiilor din Codul penal privind abuzul în serviciu vor avea loc pe 28 iunie și 3 iulie, la sediul Ministerului Justiției. Prima rundă de discuții va avea loc la ora 10.00 și va fi cu reprezentanții societății civile și ai mediului de afaceri, iar cea de-a doua tot de la ora 10.00, de data aceasta fiind invitați la discuții reprezentanții instituțiilor din cadrul sistemului judiciar, asociațiilor profesionale ale magistraților, mediului academic și profesiilor juridice liberale, anunță Ministerul Justiției printr-un comunicat de presă, potrivit Mediafax.

Dezbaterile vin după ce, săptămâna trecută, CCR a publicat motivarea deciziei sale de a respinge, ca inadmisibilă, excepția de neconstituționalitate privind lipsa unei limite a prejudiciului pentru abuzul în serviciu, ridicată de Bombonica Prodana, fosta soție a liderului PSD Liviu Dragnea, în dosarul în care acesta este judecat pentru instigare la abuz în serviciu.

„Curtea subliniază că legiuitorul are obligația de a reglementa pragul valoric al pagubei și intensitatea vătămării dreptului sau interesului legitim rezultate din comiterea faptei în cuprinsul normelor penale referitoare la infracțiunea de abuz în serviciu, pasivitatea acestuia fiind de natură să determine apariția unor situații de incoerență și instabilitate, contrare principiului securității raporturilor juridice în componenta sa referitoare la claritatea și previzibilitatea legii”, se menționează în motivarea deciziei.

În ceea ce privește dispozițiile penale referitoare la fapta de „abuz în serviciu”, Curtea constată, în motivare, că lipsa unor circumstanțieri cu privire la determinarea unui anumit cuantum al pagubei ori a unei anume gravități a vătămării drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice face dificilă și, uneori, imposibilă, delimitarea răspunderii penale de celelalte forme de răspundere juridică, cu consecința deschiderii procedurilor de cercetare penală, trimitere în judecată și condamnare a persoanelor care, în exercitarea atribuțiilor de serviciu, cauzează o pagubă ori o vătămare a drepturilor sau intereselor legitime ale unei persoane fizice sau ale unei persoane juridice, indiferent de valoarea pagubei sau de intensitatea vătămării.

CCR consideră, tot în motivare, că dispozițiile penale în vigoare sunt formulate în sens larg și în termeni vagi, ce determină un grad sporit de impredictibilitate, aspect problematic din perspectiva art.7 din Convenția pentru apărarea drepturilor omului și a libertăților fundamentale, precum și a altor cerințe fundamentale ale principiului statului de drept, această redactare constituind premisa unor interpretări și aplicări arbitrare/aleatorii.

Potrivit CCR, o asemenea omisiune are relevanță constituțională în cauza de față, având în vedere și o serie de decizii anterioare, prin care Curtea a statuat că „omisiunea și imprecizia legislativă sunt cele care generează încălcarea dreptului fundamental pretins a fi încălcat”, pentru că afectează drepturi și libertăți fundamentale ale persoanei împotriva căreia se formulează o astfel acuzație penală.

În aceste condiții, Curtea, fiind ținută de obligația de a interpreta o dispoziție legală în sensul de a produce efecte și pentru a da, astfel, un sens constituțional acesteia, consideră necesară instituirea unui prag al pagubei și circumstanțierea vătămării produse prin comiterea faptei, elemente în funcție de care să se aprecieze incidența sau nu a legii penale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit o galaxie spirală masivă de la începuturile Universului