Prima pagină » Știri » Protest în fața Primăriei Capitalei. Zeci de oameni, nemulțumiți de activitatea instituției

Protest în fața Primăriei Capitalei. Zeci de oameni, nemulțumiți de activitatea instituției

Protest în fața Primăriei Capitalei. Zeci de oameni, nemulțumiți de activitatea instituției
Zeci de oameni s-au strâns, miercuri dimineața, în fața Primăriei Capitalei, pentru a își exprima nemulțumirea față de activitatea edilului și a consiliului general, precizând că proiectele anunțate de municipalitate nu au fost duse la îndeplinire. Acțiunea, organizată de mai multe ONG-uri.

„Bucureștiul a avut parte de multe petreceri în acest prim an al mandatului așa că am hotărât să lucrăm și noi cu aceleași instrumente dacă doamnei primar îi plac petrecerile. Am organizat și noi o petrecere sperând că va fi mai atentă la ce spunem noi. De fapt, facem o treabă serioasă. Lansăm un raport care studiază activitatea de un an al actualului consiliu general și a primarului, aratăm că am avut parte de foarte multe vorbe goale pe care doamna primar le spunea la televizor ca și cum s-ar fi întâmplat. Primăria și consiliul general au lucrat în perfectă obscuritate. Zero benzi pentru biciclete, zero mijloace de transport noi pe stradă, zero proiecte majore, zero locuințe sociale”, spune un participant la protest.

Oamenii spune că vor continua monitorizarea transparenței activității Primăriei Capitalei.

„Am ieșit să fac haz de necaz ca o modalitate de a marca un an de când primăria interzice accesul cetățenilor și al societății civile la dezbaterile publice”, susține un alt protestatar.

Adunarea publică din fața Primăriei Generale a fost organizată de ActiveWatch, Centrul de Resurse pentru participare publică (CeRe) și Organizația pentru Promovarea Transportului Alternativ în România (OPTAR). Jandarmii le-au cerut oamenilor să părăsească zona întrucât nu exista autorizație de protest. După mai puțin de o oră, mitingul s-a încheiat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce este „grief travel”, noul trend al vacanțelor pentru vindecarea traumelor emoționale
Digi24
„Lipiciul” care ține Rusia și China împreună într-o „prietenie fără limite”
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Filmul „Fjord” al lui Cristian Mungiu, cu Sebastian Stan în distribuție, ovaţionat timp de 12 minute la Cannes
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mai e valabil permisul auto dacă îți schimbi buletinul? Regula din Codul Rutier 2026 care te poate costa mii de lei
Descopera.ro
Astronomii au găsit una dintre primele galaxii ale Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Legătura dintre avuție și sănătate: ratele obezității stagnează în țările bogate, dar cresc în țările în curs de dezvoltare