Prima pagină » Știri politice » Tăriceanu: Guvernul ar putea să atace la CCR dosarul Belina

Tăriceanu: Guvernul ar putea să atace la CCR dosarul Belina

Tăriceanu: Guvernul ar putea să atace la CCR dosarul Belina
Președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, nu a exclus posibilitatea ca Executivul să conteste la Curtea Constituțională deschiderea dosarului Belina în care sunt vizate vicepremierul Sevil Shhaideh și Rovana Plumb, ministrul Fondurilor Europene.

Întrebat de un jurnalist dacă există posibilitatea ca ministrul Justiției, în numele Guvernului, să atace dosarul Belina la CCR, președintele Senatului a răspuns: „Nu ministrul Justiției are dreptul… Sesizarea poate să fie făcută de primul ministru în numele Guvernului sau de președinții Camerelor.”

Chestionat în continuare dacă s-a decis cine va face sesizarea CCR, Tăriceanu s-a mărginit să spună „Eu nu fac parte din Guvern”.

Liderul PSD Liviu Dragnea a precizat, luni, întrebat dacă ancheta DNA în cazul Shhaideh-Plumb este similară celei privind OUG 13, că în BPN s-au adus argumente privind asemănarea, el arătând că trebuie analizat dacă există elementele unui posibil conflict constituțional între Guvern și DNA.

Întrebat dacă ancheta DNA în cazul Shhaideh-Plumb este similară cu ancheta privind OUG 13, Dragnea a răspuns: „Au fost argumente aduse, este foarte asemănătoare pentru că se pune problema oportunității”.

„Am vorbit și azi, am spus și eu și domnul Tăriceanu – poate și Guvernul, nu știu – trebuie analizat dacă situația actuală poate constitui elementele unui conflict juridic de natură constituțională între două puteri ale statului. Nu știu la ora asta, nici domnul Tăriceanu nu știe. Domnul Tudorel Toader cred că va trebui să aibă un punct de vedere în sensul acesta, dacă va veni din partea Guvernului. Și noi o să ne consultăm cu specialiștii cu care ne consultăm în astfel de situații”, a adăugat Dragnea, întrebat despre posibilitatea sesizării CCR în această speță.

CCR a admis existența unui conflict juridic de natură constituțională între DNA și Guvern, la sesizarea președintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, în speța anchetării OUG 13. Judecătorii CCR au motivat decizia prin faptul că, prin conduita sa, Direcția Națională Anticorupție și-a arogat o competență pe care nu o posedă – controlul modului de adoptare a unui act normativ.

Totodată, motivarea CCR arăta că acțiunea Ministerului Public privind ancheta în cazul OUG13 încetează să mai fie una legitimă, devenind abuzivă și creează o presiune asupra membrilor Guvernului care afectează buna funcționare a acestei autorități.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman