Prima pagină » Economic » SIMULARE. Cum cresc ratele la credite după majorarea indicelui ROBOR, în octombrie față de septembrie

SIMULARE. Cum cresc ratele la credite după majorarea indicelui ROBOR, în octombrie față de septembrie

SIMULARE. Cum cresc ratele la credite după majorarea indicelui ROBOR, în octombrie față de septembrie
Mai multe pe gandul.info

Indicatorul ROBOR la 3 luni se adaugă dobânzii comerciale la creditele în lei pentru nevoi personale (de consum). Dobânda comercială medie este în prezent de 9%, iar ROBOR la 3 luni a crescut de la 0,8% în septembrie la 1,8% în octombrie. Astfel că în septembrie se adăuga 0,8% la suma dobânzii comerciale, iar acum se adaugă 1,8%.

La un credit de consum de 10.000 de lei pe cinci ani principalul (rata) este de 130 de lei, dobânda comercială este de 75 de lei (900 de lei pe an, adică 75 de lei pe lună) și, în septembrie, s-a adăugat suma de 6 lei (ROBOR la 3 luni, de 0,8%), rezultând un total de plată de 221 de lei. În octombrie, când ROBOR la 3 luni a devenit 1,75%, suma adăugată la principal plus dobânda comercială este de 12 lei, rezultînd un total de plată de 227 de lei.

Indicatorul ROBOR la 6 luni se adaugă dobânzii comerciale la creditele în lei pentru locuințe. Dobânda comercială medie este în prezent de 4,5% pe an, iar ROBOR la 6 luni a crescut de la 1% în septembrie la 1,8% în octombrie. Astfel că în septembrie se adăuga 1% la suma dobânzii comerciale, iar acum se adaugă 1,8%.

În cazul unui credit pentru locuință de 250.000 de lei pe 20 de ani, principalul (rata) este de 670 de lei, dobânda comercială este de 850 de lei și, în septembrie, s-a adăugat suma de 8,5 lei (ROBOR la 6 luni, de 1%), rezultând un total de plată de 1.528,5 lei. În octombrie, când ROBOR la 6 luni a devenit 1,8%, suma adăugată la principal plus dobânda comercială este de 15,5 lei, rezultînd un total de plată de 1.535,5 lei.

Statisticile Băncii Naționale arată că valoarea creditelor în lei pentru locuințe a crescut în august 2017 (ultima raportare) cu 35% față de august 2016, iar a creditelor pentru consum – cu 14%. Soldul creditelor în lei pentru locuințe a fost de 39,4 miliarde de lei, iar al creditelor în lei pentru cosnum a fost de 35,4 miliarde de lei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
China cucerește industria mașinilor electrice