Prima pagină » Știri politice » Toader: Nu sunt abilitat să sesizez CCR în cazul dosarului Belina. Nu comentez declarațiile altor demnitari

Toader: Nu sunt abilitat să sesizez CCR în cazul dosarului Belina. Nu comentez declarațiile altor demnitari

Toader: Nu sunt abilitat să sesizez CCR în cazul dosarului Belina. Nu comentez declarațiile altor demnitari
Ministrul Justiției, Tudorel Toader, a declarat că nu este abilitat să sesizeze Curtea Constituțională în cazul anchetei DNA în dosarul Belina, spunând că "oricine poate sesiza: fie Guvernul, fie președintele Camerei Deputaților, fie președintele Senatului". Mai mult, Toader l-a contrazis pe Tudose, care declara, cu o seară în urmă, că nu a primit draftul sesizării Curții Constituționale în dosarul Belina.

„Ați vorbit de criză politică și mă întrebați pe mine care nu sunt membru de partid. Sunt ministru în acest Guvern, un Guvern politic, particip la punerea în aplicare a unui program politic pe segmentul justiției, dar rămân un ministru independent. În nicun caz ministrul Justiției nu e subiect, nu e abilitat să sesizeze CCR. În cadrul Guvernului, primindu-se această solicitare, în mod firesc premierul s-a adresat ministrului Justiției să facă acel draft de posibilă sesizare, ministerul l-a făcut. Mai departe e problema decidenților. Oricine poate sesiza fie Guvernul, fie președintele Camerei Deputaților, fie președintele Senatului”, a declarat Toader, la Parlament, întrebat ce se întâmplă cu sesizarea pe care a anunțat-o că o va face cu privire la ancheta DNA în dosarul Belina. 

Întrebat cum comentează faptul că premierul Mihai Tudose declara, cu o seară în urmă, la un post de televiziune, faptul că nu a primit niciun răspuns, pe această speță, de la Ministerul Justiției, Toader a evitat să comenteze.

„De câte ori am declarat că nu comentez declarațiile altor demnitari (…)  Eu nu am vorbit de la mine, atunci în Guvern, ci după draft”, a mai spus ministrul Justiției. 

Afirmații contradictorii, pe această temă, au existat și între cei doi președinți ai Camerei Deputaților și Senatului. În timp ce Liviu Dragnea declara că președintele Senatului va face sesizarea către CCR privind anchetarea de către DNA a adoptării unor HG-uri, în speța dosarului Belina, el precizând că Tăriceanu a fost cel care i-a comunicat această intenție a sa, ulterior Tăriceanu a declarat că nu a luat hotărârea de a sesiza CCR privind ancheta DNA în cazul Belina și că doar a solicitat specialiștilor în drept constituțional din Senat să analizeze dacă există bază solidă pentru acest demers.

Mai mult, Dragnea nega, cu o zi în urmă, orice conflict cu premierul Mihai Tudose pe subiectul dosarului Belina, insistând asupra declarației anterioare. „Eu am vorbit cu domnul Tăriceanu, am vorbit și azi. Dumnealui a zis și am înțeles că continuă cu demersul ăsta. Nu sunt constituționalist. Dacă eram constituționalist o făceam eu”, mai preciza liderul PSD.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Trump prelungește cu 10 zile ultimatumul pentru Iran, „la solicitarea Teheranului”
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Rareș Cojoc i-a dat 'fatala' Andreei Popescu după divorț. Nu doar că a părăsit-o, dar a 'lovit-o' unde o durea mai tare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Câini robot patrulează spațiile publice alături de poliție în capitala Venezuelei