Prima pagină » Sănătate » Bolnavii de TBC, lăsați în voia sorții. Peste jumătate dintre medicamentele necesare tratării bolii lipsesc din România

Bolnavii de TBC, lăsați în voia sorții. Peste jumătate dintre medicamentele necesare tratării bolii lipsesc din România

Bolnavii de TBC, lăsați în voia sorții. Peste jumătate dintre medicamentele necesare tratării bolii lipsesc din România
Detalii în articol

„Din cele 28 de medicamente analizate, menționate ca fiind esențiale sau necesare în tratamentul pentru TBC și TBC rezistent la tratament conform recomandărilor Organizației Mondiale a Sănătății sau Ghidului metodologic de implementare a Programului Național de Prevenire, Supraveghere și Control al Tuberculozei în România, un număr semnificativ de 15 medicamente esențiale sunt raportate a avea discontinuități/dificultăți în aprovizionare cauzate de barierele legislative existente în România”, se arată într-un raport Observatorul Român de Sănătate.

Sursa citată mai arată că aceleași medicamente care nu sunt incluse în Programul Național de Prevenire, Supraveghere și Control al Tuberculozei, apar în Programul Național similar pentru HIV.

„Practic, pacienții diagnosticați și cu HIV și cu TBC sunt mai norocoși decât cei care au doar un diagnostic de tuberculoză, deoarece celor din urmă le este îngrădit accesul la medicamentele necesare vindecării. Un alt paradox este că, din cauza legislației care guvernează domeniul, aceste medicamente esențiale în tratamentul tuberculozei nu pot fi finanțate din bugetul alocat Programului Național de TBC, dar pot fi co-finanțate dacă sunt aduse în România prin intermediul unei autorizații de nevoi speciale (ANS)”, se arată în raport.

„Un pacient cu TBC înrolat în programele cu finanțare internațională e mult mai norocos decât un pacient tratat pe programele administrate de statul român.”- spune un medic specialist dintr-un spital românesc, citat de Observatorul Român de Sănătate.

În cursul anului trecut se înregistrau, în România, 1.167 de bolnavi de tuberculoză. Potrivit statisticilor, avem cea mai mică rată de vindecare din Uniunea Europeană, iar 1 din 4 cazuri de tuberculoză diagnosticate în UE în 2015 sunt în România. Orașele unde au fost înregistrat cele mai multe cazuri sunt: București, Dolj, Iași, Bacău și Constanța.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Rafila: Prevenția și depistarea precoce, cheia în lupta împotriva diabetului
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Care este cel mai însorit loc de pe Pământ?