Prima pagină » Știri externe » Haos în Paris. Vremea rea a dat peste cap capitala Franceză. Turnul Eiffel, închis temporar

Haos în Paris. Vremea rea a dat peste cap capitala Franceză. Turnul Eiffel, închis temporar

Haos în Paris. Vremea rea a dat peste cap capitala Franceză. Turnul Eiffel, închis temporar
Detalii în articol

Meteorologii francezi au precizat că temperaturile au coborât până la minus zece grade în noaptea de miercuri spre joi.

Ninsorile au provocat haos în capitala franceză. În Paris s-au înregistrat peste 700 de kilometri de ambuteiaje, iar transportul în comun nu a funcționat în perioada orelor de vârf. Toate autobuzele care deserveau Parisul și suburbiile sale au fost retrase de pe traseu cu ore bune înainte de sfârșitul programului De asemenea, autoritățile au decis ca Turnul Eiffel să fie închis în această perioadă. Meteorologii au avertizat că vremea nu se va schimba nici în zilele următoare și au emis coduri roșii sau portocalii în mai multe regiuni din proximitatea Parisului.

Operatorul feroviar SNCF a anunțat că viteza trenurilor de mare viteză TGV va fi redusă semnificativ, din cauza condițiilor meteorologice.

Autotitățile au amenajat zeci de spații pentru persoanele fără adăpost.

În plus, în Paris a fost interzis accesul autovehiculelor care depășesc greutatea de 7.5 tone.

Potrivit serviciului meteorologic Meteo France, stratul de zăpadă din Paris a ajuns la cel mai mare nivel din 1987 până în prezent.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Ce este sindromul capului care explodează? Este mai comun decât crezi!