Prima pagină » Știri politice » Primul ministru din Guvern pe care premierul Dăncilă îl amenință: „Răspunde cu funcția!”

Primul ministru din Guvern pe care premierul Dăncilă îl amenință: „Răspunde cu funcția!”

Primul ministru din Guvern pe care premierul Dăncilă îl amenință:
Mai multe pe gandul.info

„Am avut mai multe întâlniri cu ministrul Transporturilor. Vrem să vedem un plan până pe 10-11 martie, un plan foarte bine documentat, cu etape, etape urmărite, cu persoanele care să răspundă de fiecare etapă în parte, cu o evaluare a noastră, din două în două săptămâni (…)”, a declarat premierul Viorica Dăncilă la RTV.

Viorica Dăncilă a afirmat că anul acesta vor fi realizați 60 de km de autostradă și vor fi achiziționate 27 de aeronave TAROM.

„Anul acesta ne-am propus 60 de kilometri de autostradă, și îi vom face. Iar până la sfârșitul anului 2020 vom face cei 350 de kilometri de autostradă pe care îi avem incluși în program. Mai mult, vom achiziționa încă 27 de nave Tarom. Am achiziționat deja trei, vom mai achiziționa până la sfârșitul anului 2020”, a spus Dăncilă.

Întrebată dacă ministrul Transporturilor, Lucian Șova, va răspunde cu funcția, în cazul în care nu vor fi realizați cei 60 de kilometri de autostradă, Viorica Dăncilă a răspuns afirmativ.

„Categoric, da. Avem etapizat programul, cu termene, și fiecare va trebui să răspundă de termenul respectiv, de etapa care trebuie îndeplinită”, a spus Dăncilă.

Premierul a adăugat că își dorește ca linia de metrou să fie finalizată până în primul trimestru al anului viitor, precizând că legat de magistrala M6, există probleme legate de documentația trimisă la Bruxelles, în sensul că aceasta este incompletă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni