Prima pagină » Știri » Explicația vicepreședintelui Uniunea Cineaștilor, după tragedia din Capitală. O femeie a căzut în gol cu un lift în clădirea instituției

Explicația vicepreședintelui Uniunea Cineaștilor, după tragedia din Capitală. O femeie a căzut în gol cu un lift în clădirea instituției

Explicația vicepreședintelui Uniunea Cineaștilor, după tragedia din Capitală. O femeie a căzut în gol cu un lift în clădirea instituției
Detalii în articol

„Suntem în perfectă regulă. Probabil că ascensorul e singurul vinovat în povestea asta. Se circulă cu liftul, dar nu foarte mult. Sunt vreo zece persoane, nu era foarte folosit. Nu avem informații (să fi fost liftul șubred -n.r.). Noi nu îl foloseam că eram la etajul 1. Cei de la 3 sau când vin cei de la 4 (folosesc liftul -n.r.). Nu au fost reclamații până în prezent. A circulat normal. Nu știu ce s-a rupt. Revizia a fost efectuată, următoarea e pe 10 aprilie. Pentru etajul 2, liftul e stopat. O persoană de la 3 a urcat în lift. Nu a urcat foarte mult și s-a prăbușit. Nu cred că de prea sus pentru că nu a urcat mult. Apoi s-a auzit o bubuitură. A coborât toată lumea și am aflat că liftul a căzut. Liftul funcționează de când suntem noi aici. E vechi. Noi suntem din ’90 aici. Nu au mai fost incidente”, a declarat Lucian Pricop, vicepreședintele Uniunii Cineaștilor.

Un martor al incidentului care a avut loc în clădirea Uniunii Cineaștilor din Capitală, când o femeie de aproximativ 50 de ani a căzut în gol cu liftul, a explicat, pentru MEDIAFAX, că aceasta a vrut să urce la etajul 3 al clădirii, dar liftul nu a urcat decât până la etajul 1 și apoi a cedat. Potrivit sursei citate, femeia, în vârstă de aproximativ 50 de ani, a vrut să urce, marți, la etajul trei al clădirii Uniunii Cineaștilor din Capitală, etaj pe care îl închiriase pentru firma de traduceri pe care o conduce, însă liftul nu a urcat decât până la etajul 1, iar apoi a cedat, femeia căzând astfel în gol.

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov au anunțat, marți, că incidentul a avut loc în clădirea care aparține Uniunii Cineaștilor, de pe strada Mendeleev din Sectorul 1 al Capitalei.

Femeia a fost transportată la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca, fiind conștientă.

Poliția Capitalei a anunțat că apelul la numărul unic de urgență 112, prin care a fost sesizat incidentul, a fost înregistrat în jurul orei 10.00. Polițiștii Secției 1 din Capitală au demarat investigații ca să stabilească cauzele și condițiile în care s-a produs incidentul, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa sub tăvălugul Chinei. Ce este „al doilea șoc chinezesc” ce dă fiori și la București
Digi24
Un continent se va rupe în două mai devreme decât credeau oamenii de știință. Se va forma un nou ocean
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns să doarmă pe străzi: 'Boschetar, n-are casă'
Prosport.ro
Diana Munteanu a ajuns vedetă la bulgari după ce a vorbit despre milionarul celebru, cu 20 de ani mai tânăr ca ea: „E înnebunită după el”
Adevarul
Doctoriţa anchetată după afirmaţiile controversate despre copiii concepuţi în post s-a răzgândit: „O asociere falsă în capul meu”
Mediafax
NATO încearcă să „înțeleagă detaliile” după decizia SUA de a retrage aproximativ 5.000 de soldați din Germania
Click
Ce pomi plantăm în fața casei pentru umbră bogată. 6 specii cu creștere rapidă
Digi24
Un băiat de 12 ani din Ucraina a dezactivat o dronă rusească ce se îndrepta spre frații săi. „Aproape că nu mă mai tem de nimic”
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! A murit pe Valea Prahovei! Medicii nu au mai putut face nimic
Ce se întâmplă doctore
Cine e Tamila Andreea Cristescu, singura româncă prezentă la dineul corespondenților de la Casa Albă. A fost dată afară de Oana Țoiu de la consulatul României din New York. Duce o viață luxoasă!
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Explozii la Tunelul Robești, de pe șantierul autostrăzii Sibiu – Pitești: „Ardeeee!”. Totul a fost planificat
Descopera.ro
Țesătura fără baterii transformă hainele într-un tensiometru în timp real
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag? – Toatăăă!
Descopera.ro
Cheia care ar fi putut salva Titanicul, pâinea din Pompeii și Camera de Chihlimbar dispărută în război