Prima pagină » Știri externe » Reacția ministrului de Externe de la Kremlin, după ce Londra a refuzat „accesul” diplomaților ruși la Iulia Skripal

Reacția ministrului de Externe de la Kremlin, după ce Londra a refuzat „accesul” diplomaților ruși la Iulia Skripal

Reacția ministrului de Externe de la Kremlin, după ce Londra a refuzat „accesul
Detalii pe gândul

„Consider că este scandalos faptul că până acum cererile noastre repetate de a primi acces la cetățenii noștri au fost respinse sau au rămas fără răspuns”, a spus Lavrov.

Starea de sănătate a Iuliei Skripal s-a îmbunătățit rapid în ultimele zile, și-a recăpătat conștiența și poate vorbi, la aproape o lună după atacul neurotoxic de la Salisbury. Pe de altă parte, tatăl ei, Serghei Skripal este în continuare în stare critică.

Lavrov și-a exprimat speranța că și Serghei Skripal va ieși din comă și stare sa de sănătate se va îmbunătăți.

„Vreau să reiterez faptul că Rusia nu are nici o legătură cu otrăvirea lui Skripal, dar suntem foarte interesați – probabil mai mult decât oricine altcineva – să stabilim adevărul despre soarta cetățenilor noștri”, a adăugat diplomatul rus.

Moscova a cerut Londrei să ofere dovezi că atacul chimic din orășelul Salisbury nu a fost comis de serviciile secrete britanice, avertizând că, în caz contrar, va considera că este o agresiune la adresa unor cetățeni ruși. „O analiză a tuturor circumstanțelor ne conduce să ne gândim la posibila implicare a serviciilor secrete britanice” în atacul neurotoxic din Salisbury, a comunicat Ministerul rus de Externe. „Dacă părții ruse nu îi vor fi prezentate dovezi împotriva acestei ipoteze, vom considera că avem de-a face cu o tentativă de ucidere a cetățenilor noștri ca rezultat al unei provocări politice majore”, precizează Ministerul de Externe de la Moscova. Moscova este „extrem de preocupată” în legătură cu starea de sănătate a Iuliei Skripal și privind refuzul Londrei de a furniza acces consular, a subliniat Ministerul rus de Externe.

Autoritățile britanice au anunțat în weekend că studiază posibilitatea aprobării cererilor Moscovei privind acordarea de acces consular pentru Iulia Skripal.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Ce au găsit medicii pe trupul lui Alexandru, copilul care a fost dispărut. Abia acum s-a aflat!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Schimb de replici între Adrian Câciu (PSD) și Oana Gheorghiu, după concertul Metallica: „A stat la lojă. Adoră privilegiile”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Un studiu arată că arta originală reduce stresul. Diferența apare în doar 20 de minute!