Prima pagină » Știri » O hotărâre CSAT pe care se bazează protocolul Parchet-SRI și despre care Băsescu, din câte știe, „e liberă la informare publică”, ținută LA SECRET de Consiliu

O hotărâre CSAT pe care se bazează protocolul Parchet-SRI și despre care Băsescu, din câte știe, „e liberă la informare publică”, ținută LA SECRET de Consiliu

Detalii pe Gândul

Mai exact este vorba despre Hotărârea CSAT 17/2005 privind combaterea coruptiei, fraudei și spălarii banilor, despre care fostul președinte a precizat, vineri, într-o intervenție la B1 că „din câte știu, dacă nu are 0 este liber la informare publică”. 

„Sincer să fiu, din câte știu, dacă nu are 0 este liber la informare publică. (…) Problema e dacă e corect redactat numărul în protocol, nu am de unde să știu. În schimb, paradoxal, pentru că am o memorie bună, că pot satisface curiozitatea. Citez din memorie ca și cum aș avea hotărârea CSAT în față. Această hotărâre vizează combaterea corupției, fraudei, spălării banilor și se adresează la patru instituții: Ministerul de Finanțe, Ministerul Public, Parchetul Național Anticorupție și Ministerul Justiției. Nu apare niciun SRI, nici măcar Ministerul de Interne”, a declarat Băsescu. 

În aceste condiții, Gândul, parte a Mediafax Group, a solicitat CSAT punerea la dispoziție a Hotărârii CSAT 17/2005, în baza legii 544/2001 privind liberul acces la informațiile de interes public, cu modificările și completările ulterioare.

CSAT a transmis că „solicitarea nu poate fi soluționată în mod favorabil”, susținând că CSAT „organizează și coordonează unitar activitățile care privesc apărarea țării și securitatea națională”, iar potrivit articolului 12 din legea 544/2001, „informațiile din domeniul apărării și securității naționale fac parte din categoria informațiilor clasificate, al căror regim, în ceea ce privește transmiterea lor, este circumscris exigențelor legale instituite prin Legea nr. 182/2002 privind protecția informațiilor clasificate, precum și prin Legea nr. 415/2002 privind organizarea și funcționarea Consiliului Suprem de Apărare a Țării”.

„În conformitate cu prevederile art. 7 alin (1) și ale art. 12 alin (1) din Legea nr. 415/2002, ședințele Consiliului au caracter secret, iar hotărârile acestuia se comunică autorităților administrației publice și instituțiilor publice la care se referă, integral sau în extras, ori instituțiilor publice care au responsabilități privind punerea în aplicare a prevederilor acestora; – În respectarea obligațiilor ce ne revin în temeiul legislației referitoare la protecția informațiilor clasificate, solicitarea dumneavoastră nu poate fi soluționată în mod favorabil”, se arată în răspunsul CSAT. 

CITESTE AICI RĂSPUNSUL CSAT

Potrivit însă standardelor Standardelor naționale de protecție a informațiilor clasificate în România, aprobate prin  HG nr. 585 din 13 iunie 2002, „numerele de înregistrare se înscriu pe toate exemplarele documentului și pe anexele acestora, fiind precedate de un zero (0) pentru documentele secrete, de două zerouri (00) pentru cele strict secrete, de trei zerouri (000) pentru cele strict secrete de importanță deosebită și de litera „S” pentru secrete de serviciu”. 

De menționat că în preambulul protocolului dintre Parchetul General și SRI toate hotărârile CSAT invocate, cu excepția celei cu numărul 17/2005, au numere care încep cu 0 sau 00, respectiv: 00140/2001 privind desemnarea Serviciului Roman de lnformatii ca autoritate nationala in materie antiterorista; 0068/2002 prin care Serviciul Roman de lnformatii a fost desemnat ca autoritate natională în domeniul realizarii interceptarilor și al relațiilor cu operatorii de telecomunicații; 00234/2004 privind cooperarea între Serviciul Roman de lnformații și Ministerul Public pentru îndeplinirea sarcinilor ce le revin în domeniul siguranței naționale; 0237/2004 pentru aprobarea Protocolului general de cooperare privind activitatea de informatii pentru securitatea natională; 0024/2005 pentru aprobarea Regulamentului de organizare și functionare al Centrului de Coordonare Operativa Antiterorista; 00173/2006 pentru aprobarea Metodologiei privind organizarea și executarea interventiei contrateroriste; 0024/2005 pentru aprobarea Regulamentului de organizare și functionare al Centrului de Coordonare Operativa Antiterorista; 00173/2006 pentru aprobarea Metodologiei privind organizarea și executarea interventiei contrateroriste. 

Gândul a solicitat CSAT să specifice care este gradul de clasificare al Hotărârii 17/2005, însă până la ora publicării acestui material nu a primit un răspuns. 

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?