Prima pagină » Magazin » Ce au găsit specialiștii în oasele victimelor atacului atomic de la Hiroshima, analizate după 72 de ani

Ce au găsit specialiștii în oasele victimelor atacului atomic de la Hiroshima, analizate după 72 de ani

Magazin
Ce au găsit specialiștii în oasele victimelor atacului atomic de la Hiroshima, analizate după 72 de ani
Detalii în articol

Aproximativ 350.000 de persoane se aflau în orașul japonez în acea zi și majoritatea erau civili. După 27 de ani, un cercetător a ajuns în Hiroshima pentru a testa o teorie considerată SF.

Conform Science Alert, fizicianul brazilian Sergio Mascarenhas susținea că expunerea la radiații face ca oasele umane să devină magnetice, iar această ”memorie magnetică” rămâne în oasele victimelor bombelor atomice mulți ani după explozie. Mascarenhas propunea că cercetătorii pot măsura expunerea la radiații prin examinarea oaselor victimelor.

Cu ajutorul a doi cercetători japonezi din Hiroshima, Mascarenhas a obținut probe din oasele victimelor ce s-au aflat la mai puțin de un kilometru de punctul zero al exploziei. Aceștia au reușit să estimeze cantitatea de radiații prezentă în oase, conform lucrării prezentate în cadrul întâlnirii Societății de Fizică din SUA ce a avut loc în aprilie 1973. Însă anumite calcule nu au putut fi obținute din cauza lipsei tehnologiilor din anii ’70. 

CITEȘTE CONTINUAREA ARTICOLULUI AICI!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spitalele regionale din Craiova și Iași, pe drumul spre finalizare în 2028. Alexandru Rogobete: „La Cluj, din păcate, suntem în continuare în contestaţie…”
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Prosport.ro
Sorana Cîrstea e o femeie singură și a atras toate privirile cu apariția ei la un restaurant din Miami
Adevarul
Operațiuni secrete: avioanele guvernului Orban ar fi transportat bani și obiecte de valoare din Rusia, conform dezvăluirilor unui jurnalist maghiar
Mediafax
Cătălin Predoiu: „România, printre cele mai sigure țări din lume, potrivit datelor recente”. 13.786 de percheziții domiciliare la suspecții de infracțiuni grave
Click
Câți lei costă o pâine în brutăriile Laurei Cosoi, după scumpiri? Sfatul nutriționiștilor, de ce maiaua e mai sănătoasă decât drojdia: „Cu timpul, am testat și am simțit”
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Descoperire surprinzătoare despre neanderthalieni! Ce au dezvăluit două studii?