Prima pagină » Știri externe » Un incendiu de vegetație a izbucnit în zona de excludere din jurul CERNOBÎLULUI

Un incendiu de vegetație a izbucnit în zona de excludere din jurul CERNOBÎLULUI

Un incendiu de vegetație a izbucnit în zona de excludere din jurul CERNOBÎLULUI
Un incendiu de vegetație a izbucnit în zona de excludere din jurul CERNOBÎLULUI

„Nivelul de radiații nu a crescut nici în zona de excludere și nici în zonele învecinate”, a anunțat administrația zonei printr-un comunicat dat publicității marți.

Prim-ministrul ucrainean Volodimir Hroisman a transmis pe Facebook că „nivelurile de radiații sunt sigure. La Kiev și chiar la Cernobîl, inclusiv la centrala de energie de la Cernobîl, acestea sunt semnificativ sub limitele acceptabile”.

„Subliniez încă o dată: situația este pe deplin sub control”, a adăugat șeful Guvernului de la Kiev.

Incendiul, care a izbucnit marți dimineață, într-o zonă aflată la mai puțin de zece kilometri de centrala nucleară unde s-a produs accidentul din 1986, s-a extins ulterior la aproximativ zece hectare de pădure, au anunțat autoritățile ucrainene, precizând că zona centralei nu este amenințată de flăcări.

Peste 130 de pompieri se luptă în continuare să stingă flăcările, fiind ajutați de două avioane și un elicopter pentru stingerea incendiilor.

Astfel de incendii de vegetație sunt relativ comune în zona de excludere. Un incendiu de pădure a ars timp de patru zile în anul 2015.

Reactorul Nr.4 al Centralei termonucleare de la Cernobîl a explodat în anul 1986, acesta fiind cel mai grav accident atomic din istorie.

Un dom de oțel care protejează reactorul cu numărul 4 al centralei nucleare de la Cernobîl a fost instalat în anul 2016.

Un perimetru de 30 de kilometri în jurul centralei nucleare rămâne în continuare o zonă de excludere unde nu este permisă locuirea.

Celelalte trei reactoare ale centralei au continuat să genereze electricitate până în anul 2000, atunci când centrala a fost complet închisă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică