Prima pagină » Știri » Codruța Kovesi și adjunctul său, citați de instanță pe 26 iunie în procesul cu Mihaiela Iorga

Codruța Kovesi și adjunctul său, citați de instanță pe 26 iunie în procesul cu Mihaiela Iorga

Codruța Kovesi și adjunctul său, citați de instanță pe 26 iunie în procesul cu Mihaiela Iorga
Codruța Kovesi și adjunctul său, citați de instanță pe 26 iunie în procesul cu Mihaiela Iorga

Magistrații Curții de Apel București au decis să îi cheme în instanță pe procurorul-șef al DNA, Laura Codruța Kovesi, pe adjunctul său, Marius Iacob, dar și pe fostul procuror al Direcției, Mihaiela Moraru Iorga, în dosarul în care cea din urmă le cere despăgubiri în valoare de 10.000 de euro pentru perioada de după revocarea din funcția de procuror al instituției.

Judecătorii de la Curtea de Apel București s-au pronunțat asupra posibilității suspendării procesului în care Mihaiela Iorga îi cere daune Laurei Codruța Kovesi și au decis să continue judecata în acest dosar civil, independent de cel penal deschis pe numele fostului procuror DNA, la instanța supremă.

„La dosar nu există dovada suspendării din funcție, dar există dovezi de începerea urmăririi penale. Vorbim de suspendarea acestui dosar civil până la soluționarea cauzei penale”, a spus judecătorul de la Curtea de Apel București, la termenul anterior, când s-a discutat această chestiune. În replică, la acel moment, apărătorul Mihaielei Iorga nu a fost de acord cu propunerea magistratului.

Concret, este vorba despre procesul în care procurorul Mihaiela Iorga a cerut, în instanță, despăgubiri de 10.000 de euro de la Laura Codruța Kovesi, Marius Iacob și instituția procurorului șef al DNA, pentru perioada de după revocarea din funcția de procuror al Direcției.

„Cerem daune în valoare de 10.000 de euro. Sunt daune față o mârșăvie procesuală și e și orgoliul meu personal: în justiția în care pledez eu nu se fac porcării. E vorba și de presiunea exercitată în tot acest timp”, a declarat, pentru MEDIAFAX, la acel moment, avocatul Ionuț Dobrinescu.

„E de la sine iÌ‚nțeles tensiunea psihică enormă iÌ‚n care s-a găsit (și se găsește și iÌ‚n continuare) Mihaiela Moraru Iorga și familia sa, văzaÌ‚nd cum procurorul șef DNA recurge la acte incalificabile pentru a dilata procedura de soluționare a cererii de suspendare, la plaÌ‚ngeri disciplinare și chiar acte de urmărire penală (canibalism inchizitorial), semn că miza reală a acestor demersuri abuzive de revocare a fost și a rămas mult dincolo de construcția 940 artificială a acuzațiilor formulate iÌ‚mpotriva clientei noastre iÌ‚n acest caz. Pentru toate aceste considerații, susținem că ataÌ‚t dna Laura Codruța Kovesi caÌ‚t și dl Marius Constantin Iacob au acționat deliberat iÌ‚n scop vexatoriu și intimidant, generaÌ‚nd iÌ‚n mod nejustificat presiuni de ordin moral și emoțional pentru care trebuie să răspundă și patrimonial, iÌ‚n solidar, prin obligarea la plata unor despăgubiri de 10.000 euro (46.507945 RON). Suma pretinsă se iÌ‚nscrie iÌ‚n marja uzuală de recunoaștere a dreptului la despăgubiri morale iÌ‚n practica CEDO”, se arată în documentul înaintat instanței.

În februarie 2018, procurorii DNA Ploiești au dispus urmărirea penală față de Mihaiela Iorga Moraru, la data faptelor și în prezent procuror în cadrul Direcției Naționale Anticorupție, pentru favorizarea făptuitorului (Florian Walter – n.r.) și patru acte de fals intelectual în formă continuată. Secția pentru procurori din cadrul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a luat act, tot în luna februarie, de suspendarea din funcție a procurorului Mihaiela Moraru Iorga, după ce aceasta a fost trimisă în judecată pentru favorizarea făptuitorului și fals intelectual.

DNA arăta atunci că procurorul ar fi ajutat, „cu intenție directă, prin acte comisive și omisive, în scopul îngreunării cercetărilor”, un inculpat cercetat într-un dosar aflat pe rolul DIICOT pe numele căruia au fost emise mandatul european de arestare și cererea de dare în urmărire internațională. Surse judiciare declarau pentru MEDIAFAX că persoana ajutată de Mihaiela Iorga Moraru este Florian Walter.

Anterior deschiderii dosarului, Kovesi a cerut revocarea Mihaielei Iorga, după ce magistratul a reclamat-o la Inspecția Judiciară pe șefa DNA. Secția pentru procurori a admis revocarea, însă instanța a dispus ca aceasta să își reia postul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Turistă mexicană, șocată de cum arată WC-urile trenurilor din România. Cum a reacționat când a deschis ușa
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Astronomii ar fi înțeles de ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat