Prima pagină » Știri » Felix Bănilă, despre procurorii care nu îl vor șef: Fiecare are dreptul la o opinie

Felix Bănilă, despre procurorii care nu îl vor șef: Fiecare are dreptul la o opinie

Felix Bănilă, despre procurorii care nu îl vor șef: Fiecare are dreptul la o opinie
Felix Bănilă, despre procurorii care nu îl vor șef DIICOT: Fiecare are dreptul la o opinie. Citiți mai multe detalii în articol

„Nu am de ce să comentez. Am văzut și eu aseară, nu pot să speculez nimic pe seama acestei chestiuni. La momentul de față, procedura de numire a mea nu este încheiată. Legea e clară, din punctul meu de vedere și nici nu e deontologic să comentez așa ceva. E clară legea, în sensul că ea prevede care sunt etapele, care sunt atribuțiile fiecăruia dintre cei implicați în această procedură, respectiv ministrul Justiției, Consiliul Superior al Magistraturii și președintele României. Fiecare are dreptul la o opinie, fiecare poate fi pro sau contra mea. Din conflictul de idei se nasc și lucruri foarte bune și raționamente uneori corecte, alteori eronate. Eu respect opinia colegilor mei. În același timp, am încredere în capacitatea domnului președinte de a pune în balanță toate argumentele pro și contra, să ia o decizie așa cum i-o conferă rolul său constituțional, în sensul de a mă numi sau de a nu mă numi,” a declarat procurorul Felix Bănilă, pentru Mediafax.

Procurorii DIICOT au decis, luni, în Adunarea Generală, să îi trimită președintelui Klaus Iohannis o scrisoare în care să îi solicite RESPINGEREA propunerii ministrului Justiției de numire a lui Felix Bănilă la conducerea Direcției, potrivit unor surse judiciare.

În solicitarea către președintele Klaus Iohannis, procurorii argumentează că proiectul conceput de Felix Bănilă arată în mod clar că acesta nu s-a documentat corespunzător, nu cunoaște și nu înțelege structura, competența și aspirațiile Direcției, arată sursa citată.

Totodată, aceștia apreciază că avizul pozitiv dat de către CSM a transformat „serioasele carențe în cunoașterea activității, organizării și funcționării DIICOT demonstrate de candidat prin răspunsurile oferite la numeroasele întrebări având acest obiect în adevărate calități precum: «profesionalism, bună cunoaștere a sistemului judiciar și a problemelor reale cu care se confruntă acesta, prezentând o viziune de ansamblu asupra activității DIICOT și identificând soluții pentru îmbunătățirea activității structurii »”.

Procurorii DIICOT se mai întreabă, în documentul trannsmis șefului statului, „cum poate fi adecvată funcției de procuror-șef DIICOT nominalizarea făcută, în condițiile în care candidatul nu vorbește nicio limbă străină?”.

Secția pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a avizat, pe 5 iunie, favorabil propunerea ministrului Justiției de numire în funcția de procuror șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism a lui Oliver Felix Bănilă, procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Bacău. Ulterior, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat că a transmis președintelui propunerea de numire a lui Felix Bănilă în funcția de procuror-șef DIICOT.

Potrivit legii, procurorul-șef al DIICOT este numit de președintele României, la propunerea ministrului Justiției, cu avizul CSM.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Are toate avizele, dar stă blocat. Cine a oprit proiectul Bala
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie la Spitalul Universitar! Un medic rezident de 28 de ani a murit după ce s-a aruncat de la etaj
Prosport.ro
Bernadette Szocs, poze incendiare de la piscină! Ce mesaj a postat frumoasa sportivă
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Vedeta PRO Tv care și-a pierdut părinții răpuși de cancer, unul după altul: „Au murit amândoi sub ochii mei”
Digi24
Cum a ajuns un medic din Tulcea, specializat în oncologie şi hematologie pediatrică, să lucreze în construcţii, ca muncitor necalificat
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Agenții AI se chinuie să producă cercetări științifice originale, arată un nou studiu