Prima pagină » Știri externe » Un avion de pasageri S-A PRĂBUȘIT la decolare în Mexic. Miraculos, nimeni nu a murit, deși aeronava a luat foc

Un avion de pasageri S-A PRĂBUȘIT la decolare în Mexic. Miraculos, nimeni nu a murit, deși aeronava a luat foc

Un avion de pasageri S-A PRĂBUȘIT la decolare în Mexic. Miraculos, nimeni nu a murit, deși aeronava a luat foc
Avion de pasageri prăbușit în Mexic: 85 de răniți. Vezi imagini de la locul accidentului în care - miraculos ! - nimeni nu a murit

Ministerul Transporturilor din Mexic a comunicat că aeronava s-a prăbușit marți, în jurul orei locale 16.00 (ora României, miercuri, 00.00), la aproximativ 10 kilometri depărtate de aeroportul internațional General Guadalupe Victoria din Durango.

Gerardo Ruiz Eparza, ministrul mexican al Transporturilor, a declarat că la bordul aeronavei se aflau 97 de pasageri și patru membri ai echipajului, adăugând că „avionul s-a prăbușit la decolare„.

Grupo Aeroportuario, care administrează aeroportul, crede că accidentul a fost cauzat de condițiile meteorologice nefavorabile.

Un purtător de cuvânt al aeroportului General Guadalupe Victoria Durango a declarat că, până în acest moment, nu există informații că s-ar fi înregistrat decese în urma accidentului.

Aeroportul a fost închis după prăbușirea aeronavei.

Aeronava companiei Aeroméxico, un aparat de tip Embraer 190 cu o capacitate maximă de 100 de pasageri, decolase de la Durango și se îndrepta spre Ciudad de Mexico, a anunțat compania aeriană.

Jose Aispuro, guvernatorul statului Durango, a declarat că autoritățile au confirmat supraviețuirea tuturor persoanelor aflate la bordul aeronavei prăbușite, relatează agenția The Associated Press.

Guvernatorul a precizat că 49 de persoane au fost spitalizate, și doar pilotul și o altă persoană au suferit răni grave, însă sunt într-o stare stabilă.

Oficialul a mai adăugat că 103 persoane se aflau la bordul aeronavei, spunând că doi pasageri minori nu au fost incluși în numărătoarea precedentă.

Alejandro Cardoza, un purtător de cuvânt al agenției locale de protecție civilă, a declarat că avionul a aterizat forțat la aproximativ 10 kilometri de aeroport.

Aeronava a luat foc după prăbușire, însă majoritatea persoanelor aflate la bord au reușit să iasă din avionul avariat prin propriile forțe, potrivit oficialilor mexicani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că vrea să „pună mâna pe petrolul din Iran”
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Cum să obții o viză de aur în Europa în 2026. Prețuri și reguli în țări cheie
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Trendul care luptă cu distragerile digitale