Prima pagină » Știri externe » Costa del Kim, visul îndrăzneț al lui Kim Jong-Un. Liderul de la Phenian vrea să transforme un loc de unde a lansat 40 de RACHETE în OAZĂ TURISTICĂ

Costa del Kim, visul îndrăzneț al lui Kim Jong-Un. Liderul de la Phenian vrea să transforme un loc de unde a lansat 40 de RACHETE în OAZĂ TURISTICĂ

Costa del Kim, visul îndrăzneț al lui Kim Jong-Un. Liderul de la Phenian vrea să transforme un loc de unde a lansat 40 de RACHETE în OAZĂ TURISTICĂ
Kim Jong-Un apare într-o serie de noi imagini, în timp ce vizitează mai multe zone cu potențial turistic din Coreea de nord, unde visează să ridice un adevărat paradis al relaxării.

Liderul suprem pare vesel în fotografiile prezentate de agenția oficială de presă a statului, pe măsură ce discută cu oficialii despre plaja dezolantă, scrie Daily Mail.

Paradisul turistic planificat în Wonsan-Kalma reprezintă un proiect de dezvoltare important pe coasta nord-coreeană. Mai mult, Kim Jong-Un a ordonat ca oaza pentru turiști să fie finalizată până în toamna anului viitor.

Baza turistică va fi inaugurată în data de 10 octombrie 2019, în cel mai bun caz. Aceasta este o zi de sărbătoare pentru Coreea de Nord, marcând precursorul actualului Partid Muncitoresc.

Kim vrea să reconstruiască Wonsan după demolarea actualului centru. Aici urmează să apară hoteluri zgârie-nori de cinci stele și magazine pentru elita de la Phenian.

Agenția de știri subordonată Phenianului a anunțat că liderului i-au fost prezentate mai multe amplasamente, precum un hotel, camere de cazare și clădiri administrative și a cerut ca mai mulți copaci să fie plantați pentru a înverzi zona respectivă.

„Este ideea la care Partidul râvnește de mult timp, aceea de a construi adevărate oaze de relaxare pe țărmurile sale, unde oamenii să se simtă bine„, a declarat Kim.

Chiar dacă liderul de la Phenian vrea să transforme orașul de 360.000 suflete într-un resort de lux, acesta a lansat circa 40 de rachete din locul respectiv.

În timpul vizitei sale, Kim a criticat sancțiunile internaționale impuse țării sale și a dat vina pe „forțele ostile”, care „vor să îi sperie pe nord-coreeni prin impunerea unor sancțiuni și blocade”.

Progresul a fost foarte lent în relațiile Washington-Phenian, de la summitul istoric între Kim și Trump, desfășurat la Singapore. Coreea de Nord a criticat cererile „șmecherești” ale SUA în privința dezarmării.

SUA au apelat la comunitatea internațională pentru menținerea sancțiunilor dure contra regimului izolat și Trezoreria SUA a anunțat săptămâna aceasta sancțiuni contra companiilor rusești și chineze, care ar fi încălcat normele stabilite.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Noua eră a secetei: râurile din Europa care au secat pentru prima dată