Prima pagină » Știri » DOUĂ ÎNCHISORI, construite în Prahova și Buzău. Investiție de 177 milioane de euro

DOUĂ ÎNCHISORI, construite în Prahova și Buzău. Investiție de 177 milioane de euro

DOUĂ ÎNCHISORI, construite în Prahova și Buzău. Investiție de 177 milioane de euro
Două închisori, din județele Prahova și Buzău, vor fi construite după ce Guvernul a primit un împrumut în valoare de 177 de milioane de euro pentru construirea de noi spații pentru consolidarea sistemului penitenciar și să îmbunătățească condițiile de detenție.

„Astăzi, 19.11.2018, la Paris, Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei (CEB) a anunțat că a fost aprobat un împrumut de 177 milioane de euro guvernului român, pentru construirea de noi spații care să consolideze sistemul penitenciar și să îmbunătățească condițiile de detenție. Împrumutul furnizat de CEB reprezintă o contribuție majoră la planurile guvernamentale de îmbunătățire a calității și capacității instituțiilor penitenciare, în conformitate cu calendarul de măsuri 2018-2024 pentru soluționarea supra-aglomerării carcerale și a condițiilor de detenție, adoptat prin Memorandum, de către Guvernul României”, informează Administrația Națională a Penitenciarelor, printr-un comunicat de presă.

Potrivit sursei citate, fondurile CEB vor fi utilizate pentru construirea a două unități penitenciare, în localitatea Berceni, județul Prahova, cu o capacitate de 1.000 de locuri, respectiv în localitatea Unguriu, județul Buzău, cu o capacitate de 900 de locuri.

Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei va sprijini și construirea de facilități pentru personalul din sistemul administrației penitenciare, inclusiv pentru formare și dezvoltare profesională, în orașul Pantelimon, județul Ilfov și în localitatea Rodbav, județul Brașov.

FSANP: Tudorel, minciunel! Salariații din pușcării, nemulțumiți de salarii și condițiile de muncă

Aproximativ 300 de sindicaliști ai Federației Sindicatelor din Administrația Națională a Penitenciarelor (FSANP) au protestat, la începutul lunii octombrie, în fața Ministerului Justiței, fiind nemulțumiți de condițiile de muncă din penitenciare, dar și de nivelul de salarizare.

 Aproximativ 300 de angajați din penitenciarele românești s-au strâns, miercuri, cu vuvuzele, în fața Ministerului Justiției, cerând demisia ministrului Tudorel Toader și strîgând „Tudore, Minciunel”.

Protestatarii sunt nemulțumiți de condițiile de muncă din penitenciare, de faptul că au ore suplimentare neplătite sau că nu au suficiente dotări pentru a se apăra de condamnații care sunt agresivi.

„Ministrul Justiției a promis acum un an standarde privind condițiile de lucru în penitenciare și un plan multianual de investiții, dar nu s-a ținut de cuvânt. În schimb, bugetul pentru investiții a fost redus la jumătate. În continuare sunt peste un milion de ore suplimentare restante neplătite. Ministrul Justiției s-a angajat acum 6 luni, ca reacție la refuzul unor colegi de a intra în serviciu, că orele suplimentare vor fi plătite, dar nu s-a ținut de cuvânt”, spun reprezentanții sindicaliștilor.

Aceștia mai precizează că în cazul în care revendicările lor nu sunt rezolvate, nu vor înceta protestele.

„Dacă aceste revendicări nu vor primi un răspuns pozitiv concret, vom continua acțiunile în instanțele civile și penale împotriva ministrului Justiției și vom recurge la blocarea activității penitenciarelor ca urmare a refuzului angajaților de a lucra în condiții de lucru improprii”, susține Sorin Dumitrașcu, președintele FSANP.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Cine este Vadim Ermolaev, oligarhul ucrainean rănit în explozia de la Monaco
Cancan.ro
Ce s-a întâmplat cu fetița de 7 ani care s-a stins la o piscină celebră din București? Părinții se aflau la masă și au aflat târziu de tragedie🥺
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul vizat de atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum arată o LADA pregătită pentru raliuri? Un astfel de model este scos la vânzare
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Test de cultură generală. În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?