Prima pagină » Magazin » Premiile GRAMMY 2019. Childish Gambino, marele câștigător. Premiu postum pentru rockerul Chris CORNELL

Premiile GRAMMY 2019. Childish Gambino, marele câștigător. Premiu postum pentru rockerul Chris CORNELL

Premiile GRAMMY 2019. Childish Gambino, marele câștigător. Premiu postum pentru rockerul Chris CORNELL
Grammy 2019. Childish Gambino, patru trofee pentru piesa "This Is America". Chris Cornell, GRAMMY postum pentru cea mai bună interpretare rock. Vezi lista completă a câștigătorilor

„This Is America”, care se referă la identitatea populației de culoare și brutalitatea poliției, a fost desemnată cel mai bun cântec al anului, devenind prima piesă rap din istorie recompensată cu prestigiosul trofeu. Piesa a mai primit premiile Grammy pentru cea mai bună înregistrare a anului, cel mai bun videoclip muzical și cea mai bună interpretare rap.

Kacey Musgraves a câștigat mult râvnitul premiu Grammy pentru cel mai bun album al anului, „Golden Hour”, dar și trofeele pentru cea mai bună piesă country, „Space Cowboy”, și cea mai bună interpretare country, „Butterflies”.

Childish Gambino a absentat de la gala Grammy, la fel ca și alte nume mari ale genului, precum Kendrick Lamar și Jay-Z.

Canadianul Drake a participat la ceremonie, unde a primit premiul pentru cel mai bun cântec rap, „God”s Plan”.

În ciuda faptului că muzica rap este cel mai ascultat gen în SUA, reprezentanții acestuia aleg să nu participe la gala Grammy, unde, de cele mai multe ori, sunt ignorați. Însă Drake, cel mai ascultat artist pe serviciile de streaming în 2018, a declarat în discursul de acceptare că muzicienii nu trebuie să își facă griji pentru premii, pentru că, de fapt, câștigul vine în momentul în care fanii cântă piesele lor.

La gala de duminică seara, muzicianul american Chris Cornell, care s-a sinucis în mai 2017, a obținut postum premiul Grammy pentru cea mai bună interpretare rock cu piesa „When Bad Does Good”.

Fostul președinte american Jimmy Carter a câștigat la categoria „cel mai bun album vorbit” cu „Faith – A Journey for All”.

Lady Gaga și Brandi Carlile au câștigat fiecare câte trei premii Grammy.

Astfel, Carlile – artista cu cele mai multe nominalizări anul acesta, șapte – a câștigat premii Grammy în categoriile dedicate genului Americana și American Roots, în timp ce Lady Gaga a primit trofee pentru cea mai bună interpretare a unui duo/grup pop, pentru „Shallow”, de pe coloana sonoră a filmului „A Star Is Born” (împreună cu Bradley Cooper), dar și cea mai bună interpretare pop, pentru „Joanne”. Piesa „Shallow” a mai primit premiul pentru cel mai bun visual media.

Ceremonia de duminică seară a fost dominată de femeile din industria muzicală americană. Michelle Obama, fosta primă doamnă a SUA, a avut o apariție surpriză în deschiderea evenimentului de la Staples Center din Los Angeles, la care vedete precum artista hip-hop Cardi B, Lady Gaga, Jennifer Lopez, actrița Jada Pinkett Smith și gazda Alicia Keys au vorbit despre puterea muzicii.

Evenimentul televizat a debutat cu Camila Cabello, care a interpretat pe scenă o versiune dance a single-ului „Havana”, alături de artiștii J Balvin, Ricky Martin și Young Thug. Alicia Keys, Gaga, Dolly Parton, Miley Cyrus, Janelle Monae, Diana Ross, Katy Perry și laureatul premiului Grammy pentru cel mai bun album country Kacey Musgraves au mai susținut recitaluri pe scenă.

Numărul mare de vedete feminine de la ediția de anul acesta a galei a fost în contradicție cu ceremonia de anul trecut, când Recording Academy, organizatoarea evenimentului, a fost chiar acuzată de discriminare.

Lista completă a câștigătorilor se găsește AICI.

Recomandarea video

Mediafax
Orbán: Aderarea Ucrainei la UE până în 2027 ar aduce războiul în Europa
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Moartea căpitanului Emil Seftiuc într-un port din Turcia, învăluită în mister: 'N-au mai văzut așa ceva nici lucrătorii de la morgă'
Prosport.ro
FOTO. Una dintre cele mai frumoase sportive a trădat SUA pentru China! A ales să concureze la Jocurile Olimpice pentru țara părinților nu pentru țara ei natală
Adevarul
Primele imagini cu fiul lui Ramzan Kadîrov după accidentul în care a fost implicat. Adam, vizibil schimbat
Mediafax
O țară în care s-au născut zeci de mii de copii români anunță o alocație de 200 de euro
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
„Răspunsul NATO va fi devastator”. Rutte spune ce se va întâmpla în cazul unui război cu Rusia
Cancan.ro
Acuzații dure la andresa Antena 1 după ce Zmărăndescu & soția au fost salvați pentru a 5-a oară de la eliminare: 'Cum este posibil ca producătorii să favorizeze în asemenea hal o echipă?'
Ce se întâmplă doctore
Amalia Năstase, de nerecunoscut după ce a pierdut lupta cu kilogramele în plus! Ce dietă strictă urmează
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Cel mai familist model Dacia (facelift 2026) poate fi comandat în România. În duel direct cu Citroen
Descopera.ro
O navă spațială dispărută de 60 de ani ar fi fost regăsită!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Oamenii de știință de la NASA au descoperit că oxigenul Pământului are un ritm magnetic ascuns