Prima pagină » Știri » Comisia Europeană, despre CLASAREA dosarului Timmermans: Autoritățile române nu aveau, de la bun început, jurisdicție

Comisia Europeană, despre CLASAREA dosarului Timmermans: Autoritățile române nu aveau, de la bun început, jurisdicție

Comisia Europeană, despre CLASAREA dosarului Timmermans: Autoritățile române nu aveau, de la bun început, jurisdicție
Purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene Margaritas Schinas a afirmat, vineri, că CE a luat cunoștință asupra clasării dosarului în cazul lui Frans Timmermans de la Parchetul General, precizând că autoritățile române nu aveau jurisdicție în astfel de cauze, încă de la bun început.

„Am luat la cunoștință asupra deciziei procurorilor de a clasa dosarul împotriva oficialilor Comisiei din lipsă de dovezi. Vă reamintesc că autoritățile române, nu aveau de la bun început, nu au niciun fel de jurisdicție asupra acestor cauze”, a afirmat Margaritas Schinas, vineri, într-o conferință de presă.

Reacția CE vine după ce procurorii Secției pentru investigarea infracțiunilor din justiție (SIIJ) anunță, joi, că au clasat dosarul penal denumit generic „Timmermans”, pe motiv că nu a fost găsit niciun indiciu de natură să conducă la presupunerea rezonabilă că faptele reclamate ar exista.

În februarie 2019, Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție a înregistrat un dosar penal în urma plângerii depuse de luju.ro, plângere în care prim-vicepreședintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, comisarul european pe Justiție Vera Jourova, procurorul general al României, Augustin Lazăr, și șefa reprezentanței Comisiei Europene în România, Angela Cristea, erau acuzați de constituire de grup infracțional organizat, abuz în serviciu, fals intelectual, comunicare de informații false, în legătură cu o presupusă falsificare a raportului MCV din 13 noiembrie 2018.

Inițial, denunțul a fost depus la DIICOT, însă a fost trimis apoi către Secția pentru investigarea infracțiunilor din justiție.

CE confirmă discuția telefonică între Timmermans și Dăncilă pe OUG privind codurile penale

„Da, confirmăm că ieri (joi – n.r.) a avut loc o discuție telefonică privind cele două ordonanțe de urgență. Ambele părți au convenit să continue discuțiile la nivel tehnic”, a afirmat Margaritas Schinas, vineri, într-o conferință de presă.

Reacția CE vine după ce Viorica Dăncilă a discutat, joi, într-o teleconferință cu Frans Timmermans, aceasta promițându-i prim-vicepreședintelui CE că Guvernul nu va adopta în ședința de vineri o ordonanță de urgență pentru modificarea codurilor penale, potrivit surselor politice MEDIAFAX.

De asemenea, sursele citate au precizat că va continua colaborarea Comisiei de experți de la Bruxelles cu Guvernul în vederea punerii în aplicare a recomandărilor din cadrul Mecanismului de Cooperare și Verificare (MCV).

Șeful Executivului și prim-vicepreședintele Comisiei Europene au finalizat, pe 11 martie, planul de lucru al experților români și europeni, pentru a găsi soluții de punere în aplicare a recomandărilor MCV.

Timmermans a criticat în mai multe rânduri Guvernul de la București din cauza OUG 7 care modifică legile justiției și a altor schimbări legislative în materie penală, precizând că România trebuie să nu se abată de la traseul respectării statului de drept, luptei anticorupție și păstrării indepedenței magistraților.

Ministerul Justiției a trimis spre avizare un proiect de modificare a Codului penal și a Codului de procedură penală, precum și un proiect privind completurile de 5 judecători ale instanței supreme.

Potrivit proiectului referitor la completurile de judecători, intrat în posesia MEDIAFAX, condamnații care au sentințe definitive pronunțate de completurile de 5 constituite la Înalta Curte de Casație și Justiție începând cu 2014 pot depune contestație în anulare și dacă au ieșit din termenul legal de 30 de zile.

foto: Hepta

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Calculator Impozit Auto 2026. RAR explică unde este trecută norma EURO, în funcție de CIV
Digi24
VIDEO De ce s-au bătut două femei la Timișoara: un influencer din campania lui Călin Georgescu, în mijlocul scandalului
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Fără punte: premierul Bolojan elimină o zi liberă
Mediafax
Programul marilor lanțuri de magazine de Crăciun 2025. Care sunt zilele în care vor fi închise și când vor avea programul redus
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Consilierul de la Kremlin care a refuzat ordinul lui Putin și a încercat să oprească războiul din Ucraina. Era pregătit să fie împușcat
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Cele mai consumate băuturi din lume au un efect crucial pentru sănătatea oaselor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Ligrul: întâlnirea rară dintre regele leu și tigru