Prima pagină » Știri » RĂSPUNSUL lui Dragnea, întrebat dacă VA VOTA la referendumul pe justiție

RĂSPUNSUL lui Dragnea, întrebat dacă VA VOTA la referendumul pe justiție

RĂSPUNSUL lui Dragnea, întrebat dacă VA VOTA la referendumul pe justiție
Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat, vineri, că dacă va ajunge la referendumul propus de președintele Klaus Iohannis pe justiție în data de alegerilor europarlamentare, pe 26 mai, el va pune ștampila pe buletinul de vot, precizând însă că "s-ar putea să fie o mare harababură în secțiile de vot".

„În legătură cu temele, le susțin în totalitate fără niciun fel de probleme. Mi se par teme foarte bune. O să aibă o problemă din câte am înțeles cu cei de la PNL și USR pentru că, când au zis ei că o să vină la guvernare cu niște ordonanțe să modifice toată legislația pe justiție. Aici nu înțeleg eu asta. Dacă ei susțin asta, vin să dea OUG și Codurile penale?”, a declarat liderul social-democrat la Călărași.

El a mai susținut că dacă va ajunge la buletinul de vot pentru referendumul de pe 26 mai, va pune ștampila. De asemenea, Dragnea a afirmat că s-ar putea să fie „o mare harababură” în secțiile de vot.

„Dacă ajung la buletinul de vot al referendumului, o să pun ștampila. S-ar putea să fie o mare harababură în secțiile de vot. Deja știu că sunt discuții pe la Autoritatea Electorală Permananentă. Sper să se pună de acord acolo ca procesul electoral în ceea ce privește alegerile europarlamentare să nu fie tulburate. Să fie în aceeași secție. Așa scrie în lege. S-au produs tulburări și în 2009 cu buletinele de vot. Trebuie să pună foarte bine la punct și Ministerul de Interne și AEP. Sunt două tipuri de liste. Niște liste pe care le face o autoritate, alte liste permannente pe care trebuie să le facă primarii. Au apărut tot felul de discuții și eu sper ca toate instituțiile să se organizeze bine pentru ca oamenii să aibă posibilitatea neîngrădită să-și aleagă europarlamentarii. Este cel mai important lucru”, a afirmat Liviu Dragnea.

Președintele PSD a mai spus că el nu-și permite să recomande cuiva să nu se prezinte la referendum.

„Le transmit colegilor mei, susținătorilor noștri, următoarele lucruri, că noi nu suntem de acord să se taie salariul minim, așa cum au zis cei de la PNL și USR. Nu suntem de acord să se înghețe pensiile și salariile, așa cum au intenție cei de la PNL și USR, nu suntem de acord să se înghețe PNDL și vom susține în continuare programele noastre de guvernare pentru ca românii s-o ducă mai bine. Asta o să le recomand eu. Are legătură, pentru că România nu înseamnă numai prostiile lui Iohannis. Are legătură cu faptul că vrem să fim patrioți în Europa, că europarlamentarii noștri trebuie să meargă acolo și echipa PSD va susține să vină mai mulți bani europeni în România, va susține până la urmă să apară o legislație clară și fără echivoc în ceea ce privește calitatea dublă a produselor care se vând în Europa. Asta le cer colegilor și susținătorilor noștri. În rest, Iohannis să rămână cu referendumul”, a mai declarat Liviu Dragnea, ca răspuns la întrebările jurnaliștilor prezenți la Călărași.

Întrebat dacă referendumul organizat pe 26 mai va influența prezența la urne la alegerile europarlamentare acesta a răspuns: „Habar n-am. Cu cât vin mai mulți, cu atât mai bine”.

Reacția președintelui PSD vine după ce președintele Klaus Iohannis a anunțat că intenționează să consulte poporul ci privire la două probleme de interes național – interzicerea aministiei și grațierii pentru infracțiuni de corupție și interzicerea adoptării OUG în domeniul organizării judiciare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Directoare din PMB: „Și eu m-am dat jos ori cu bâta, ori cu pistolul, la șoferul de taxi”
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Locul în care trăiești influențează ce greutate ai, arată un nou studiu