Prima pagină » Știri » Concurs de ciocnit ouă în fața bisericii dintr-un sat din Bistrița-Năsăud

Concurs de ciocnit ouă în fața bisericii dintr-un sat din Bistrița-Năsăud

Concurs de ciocnit ouă în fața bisericii dintr-un sat din Bistrița-Năsăud
Localnicii din satul Stupini, județul Bistrița-Năsăud, respectă și astăzi un vechi obicei: de Paște trec pe la cimitir pentru a le duce morților ouă roșii, iar apoi se întrec într-un concurs de ciocnit ouă, în fața bisericii.„Cu cine ciocnești ouă de Paști,te întâlnești pe lumea cealaltă", cred ei.

După slujba din ziua de Paște, sătenii din Stupini, comuna Sânmihaiu de Câmpie, iau ouă roșii pe care le duc în cimitir și le dăruiesc rudelor și prietenilor decedați.

Apoi, toată lumea, gătită de sărbătoare, se îndreaptă din nou spre biserică, în a cărei curte începe o adevărată competiție de ciocnit ouă.

„Toată lumea vopsește în această perioadă zeci de ouă, astfel încât copiii și bunicii să aibă suficiente rezerve pentru a ciocni cu întreg satul. Tradiția spune cel care are oul mai tare ia și oul celuilalt. Este foarte importantă pentru noi această tradiție și faptul că se respectă are și o implicare socială, nu numai religioasă. Oamenii vin aici să se vadă și altfel decât se văd în restul anului, aici dispar diferențele sociale, nu există bogatul satului, nu există săracul satului. Toată lumea ciocnește oul cu toată lumea și este o bună dispoziție continuă”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, Ioan Mureșan, unul dintre participanți.

Pentru acest eveniment, fiecare familie din sat pregătește până la o sută de ouă vopsite.

Există chiar și niște reguli ale ciocnitului de ouă, explică etnologul Maximilian Menuț.

„Se crede că oamenii care ciocnesc ouă de Paște se întâlnesc pe lumea cealaltă. Oul se ciocnește capul cu capul și dosul cu dosul, dar în prima zi de Paște se ciocnește numai cap în cap. De regulă, cel mai mic ca vârstă ține oul și cel mare îl ciocnește. Se spune: și se răspunde: . Există și tradiția „pe luate”, cine sparge oul are voie să îl ia pe celălat, iar dacă partenerul refuză să îl dea, pe lumea cealaltă îl va mânca stricat. În Bistrița-Năsăud și culorile ouălor au diferite simbolistici: roșu este simbol al sângelui, al soarelui, al focului, al dragostei și al bucuriei de viață; negru este eternitate; galbenul – lumină, fericire, recoltă și ospitalitate; verdele reprezintă reînnoirea naturii, prospețime, rodnicie și speranță; albastru – vitalitate, cer și sănătate, iar violet sau lila – stăpânire de sine, răbdare, încredere în dreptate”, a precizat Maximilian Menuț.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Oceanele au atins cele mai ridicate temperaturi înregistrate vreodată în luna iulie