Prima pagină » Știri externe » Acordul nuclear, în pericol: Germania a trimis un diplomat în Iran pentru discuții după contestarea acordului de către SUA

Acordul nuclear, în pericol: Germania a trimis un diplomat în Iran pentru discuții după contestarea acordului de către SUA

Acordul nuclear, în pericol: Germania a trimis un diplomat în Iran pentru discuții după contestarea acordului de către SUA
Un diplomat german de rang înalt s-a deplasat în Iran, pentru a convinge Administrația de la Teheran să respecte Acordul nuclear internațional contestat de Statele Unite, informează agenția Associated Press.

Jens Ploetner, director pentru Afaceri Politice în cadrul Ministerului german de Externe, va avea discuții cu Abbas Araghchi, adjunct al ministrului iranian de Externe, despre Acordul nuclear semnat în 2015, la Viena, de Iran cu marile puteri internaționale.

Potrivit agenției iraniene IRNA, Abbas Arghchi le-a cerut țărilor europene să continue să respecte angajamentele asumate în cadrul Acordului atomic.

În urmă cu câteva săptămâni, Administrația de la Teheran a anunțat că Germania, Franța, Marea Britanie, China și Rusia au la dispoziție două luni pentru a dezvolta un plan de protejare a Iranului de sancțiunile impuse de Statele Unite.

Președintele Donald Trump a decis retragerea SUA din Acordul atomic semnat de marile puteri cu Iranul. Marea Britanie, Germania, Franța, China și Rusia mențin Acordul nuclear cu Iranul. Din cauza sancțiunilor americane, Iranul a avertizat că ar putea renunța la unele condiții ale Acordului nuclear, cerând sprijinul Uniunii Europene pentru menținerea Tratatului.

Recomandarea video

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Coiful dacic de la Coțofenești a fost găsit! Informații de ultimă oră din Olanda
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Creierul oamenilor care consumă canabis și tutun are un volum mai mic