Prima pagină » Știri politice » Andronescu ia atitudine: Trebuie să le explicăm oamenilor că am vrut să stopăm abuzurile, nu justiție pentru Dragnea / Aceste căi nevăzute ale online-ului trebuie să ne preocupe în mare măsură

Andronescu ia atitudine: Trebuie să le explicăm oamenilor că am vrut să stopăm abuzurile, nu justiție pentru Dragnea / Aceste căi nevăzute ale online-ului trebuie să ne preocupe în mare măsură

Andronescu ia atitudine: Trebuie să le explicăm oamenilor că am vrut să stopăm abuzurile, nu justiție pentru Dragnea / Aceste căi nevăzute ale online-ului trebuie să ne preocupe în mare măsură
Ministrul Educației, Ecaterina Andronescu, care candidează sâmbătă, la Congresul PSD, pentru conducerea partidului, a declarat că social democrații trebuie să încerce să le explice oamenilor că PSD a vrut stoparea abuzurilor din justiție, nu justiție pentru președintele formațiunii.

„Dacă ar trebui să pun un subtitlu discursului meu, ar fi că PSD a fost și trebuie să rămână partidul dezvoltării României. Am ajuns azi într-un moment mai dificil. După o guvernare ale cărei rezultate au fost pozitive, am pierdut alegerile europarlamentare. Trebuie să ne punem întrebarea – cu ce i-am dezamăgit pe oameni? Ce trebuie să îndreptăm? Avem forța să îndreptăm lucrurile pe care le-am greșit. Toleranță, unitate, încredere, solidaritate – acestea trebuie să rămână principiile noastre pe care să le respectăm în toate politicile noastre. Cred că am pierdut o bătălie, dar cred că nu am pierdut războiul”, a declarat Ecaterina Andronescu, în cadrul discursului său de la Congresul PSD.

Ministrul Educației a reiterat ideea potrivit căreia PSD trebuie să recâștige încrederea oamenilor care ne-au dat votul în 2016.

„Nu am știut să oprim știrile false, lucrurile neadevărate pe care le-au adus în scena publică. Și poate da, nu am știu să folosim tehnologia în așa fel încât lucrurile bune pe care le-am făcut să ajungă la cea mai mică organizație și la toți cetățenii. Trebuie să le explicăm oamenilor că am vrut să stopăm abuzurile din justiție. Nu am vrut o justiție pentru liderul nostru. Acest lucru trebuie să își explicăm oamenilor. Unde e infrastructura de comunicare a PSD? De ce nu am știut să construim cu specialiștii această infrastructură, prin care lucrurile bune pe care le-am făcut să ajungă la cetățeni?”, a spus Ecaterina Andronescu.

Congresul extraordinar al PSD are loc, sâmbătă la Sala Palatului, iar social-democrații vor alege președintele, președintele executiv și secretarul general al partidului. Delegații formațiunii vor valida noul statut și proiectul politic al formațiunii.

La reuniunea social-democraților participă și Călin Popescu Tăriceanu.

Comitetul Executiv al PSD a validat, vineri, candidaturile pentru cele trei funcții de conducere în partid. Astfel, pentru funcția de președinte al PSD candidează Viorica Dăncilă, Șerban Nicolae, Liviu Pleșoianu și Ecaterina Andronescu. Daniel Suciu, Daniel Florea, Eugen Teodorovici și Sorin Bota sunt candidații înscriși pentru funcția de președinte executiv, iar pentru cea de secretar general, CEx i-a validat pe Codrin Ștefănescu, Gabriel Petrea, Mihai Fifor, Felix Stroe și Rodica Nassar.

Andronescu: Aceste căi nevăzute ale online-ului trebuie să ne preocupe în mare măsură

Ministrul Educației a declarat că social democrații ar trebui să fie mai preocupați de tehnologie și de online, precizând că „alegerile din acest an și cele care urmează se desfășoare în secolul 21”.

„Alegerile din acest an și cele care urmează se desfășoară în secolul 21. Ce are specific față de alegerile pe care noi le-am câștigat de regulă cu foarte mare atenție? Tehnologia, tehnologia de multe ori pe căi nevăzute, transmite spre populație mesaje false, care nu au nimic cu realitatea, de aceea eu cred că noi trebuie să ne realizăm această infrastructură tehnologică prin care să putem comunica cu toți colegii noștri în timpi real, să putem comunica cu toți cetățenii și să ne și putem consulta cu ei, pentru că dialogul trebuie să fie un dialog dublu sens și de la politic către societatea civilă, dar și de la societatea civilă spre noi”, a declarat Ecaterina Andronescu.

Ministrul Educației a precizat că social democrații ar trebui să fie mai preocupați de tehnologie și de online.

„Aceste căi nevăzute ale online-ului trebuie să ne preocupe după părerea mea ca în mai mare măsură pentru că ele au făcut indiferența în aceste alegeri pe care le-am pierdut cu toată amărăciunea noastră, trebuie să recunoaștem acest lucru. Da cred că trebuie să ne formăm oamenii pregătiți pentru a construi viitorul, da cred că trebuie să aducem în departamentele noastre, să aducem în structurile noastre, oameni care au ce spune tineri corporatiști, studenți, să îi chemăm alături de noi să discutăm cu ei , să îi implicăm în ceea ce vrem noi să facem pentru societatea românească”, a completat Ecaterina Andronescu.

Foto: Mediafax Foto

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur