Prima pagină » Știri politice » Bădălău: Este de apreciat faptul că doamna președintă Dăncilă se oferă să candideze

Bădălău: Este de apreciat faptul că doamna președintă Dăncilă se oferă să candideze

Bădălău: Este de apreciat faptul că doamna președintă Dăncilă se oferă să candideze
Niculae Bădălău, lider al PSD Giurgiu și ministru al Economiei spune, pentru MEDIAFAX, legat de anunțul Vioricăi Dăncilă, potrivit căruia dacă partidul îi va cere să candideze la președinție o va face, că este de apreciat mesajul, important fiind însă ca PSD să câștige.

„Este de apreciat faptul că doamna președintă Dăncilă vrea să candideze sau se oferă să candideze. În acest moment sunt niște măsurători și, în funcție de aceste măsurători, CEX- ul va lua decizia cea mai bună. Eu nu am nimic împotriva niciunei candidaturi, ceea ce eu îmi doresc este ca candidatul propus de Partidul Social Democrat să câștige alegerile. Și aici avem foarte mulți oameni valoroși: doamna președintă Dăncilă, domnul ministru Teodorovici, doamna Firea, cei care s-au oferit să candideze cu siguranță că sunt oameni de partid, ideea este sa realizăm o coeziune și tot partidul să se mobilizeze pentru a câștiga alegerile. Partidul Social Democrat tot timpul a oferit candidați buni. Mi s-a părut o declarație responsabilă, o declarație de asumare, pentru ca nu e simplu ca președinte să-ți asumi o asemenea sarcină”, a declarat Niculae Bădălău, pentru MEDIAFAX.

Președintele PSD Viorica Dăncilă a declarat, joi, că dacă partidul îi va cere să candideze la alegerile prezidențiale, va accepta ce spune formațiunea și nu va da înapoi, menționând însă că opțiunea sa este să meargă în spatele altui candidat.

„Nu am luat încă în calcul acest lucru, am considerat că voi merge cu un candidat, iar eu ca prim ministru și președinte PSD îl voi sprijini. Dar nu vreau să creadă că sunt un om laș. Dacă partidul îmi va cere acest lucru și va crede că este singura soluție, voi accepta ceea ce spune partidul. Dar în acest moment, eu cred că este bine să avem un candidat și eu să sprijin acel candidat. (…) Dacă nu există o altă opțiune care efectiv să ne ducă spre turul II, dacă partidul va cere, nu voi face un pas înapoi, dar opțiunea mea este să merg în spatele altui candidat”, a spus Viorica Dăncilă, la DC News.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Voiculescu îl acuză pe Rafila pentru pierderea procesului cu Pfizer: Cel mai scump dat cu seen din istoria României
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Iranul a instalat o „barieră de taxare” în Strâmtoarea Ormuz. Doar anumite nave pot trece. Plata se face în moneda chineză
Mediafax
Ciucu, despre propunerea eliminării gratuităților pentru parcări: Serviciul public de parcări nu își mai justifică existența
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte insecte poate mânca o broască într-o zi?