Prima pagină » Știri » Ce scrie presa internațională despre cazul adolescentelor dispărute

Ce scrie presa internațională despre cazul adolescentelor dispărute

Ce scrie presa internațională despre cazul adolescentelor dispărute
Cazul celor două adolescente dispărute în Caracal a ajuns și în atenția presei internaționale. Reuters, Associated Press și Toronto City News au scris că șeful Poliției Române a fost demis după cazul din Olt.

Agenția de presă Reuters titrează: „Șeful Poliției Române, dat afară după intervenția întârziată în cazul unei fete de 15 ani care a murit”.

„Șeful Poliției Române și alți doi șefi ai Poliției locale au fost dați afară vineri, după ce oamenilor legii le-a luat 19 ore să intervină în cazul unei fete de 15 ani, răpită și ucisă de un individ de 65 de ani.

Victima a sunat la 112 de trei ori pentru a cere ajutor, iar poliția a intervenit abia 19 ore mai târziu. Autoritățile au depus eforturi să localizeze sursa apelului și au așteptat după un mandat, deși nu era necesar din punct de vedere legal”, relatează agenția de știri.

Totodată, Reuters scrie: „ În locuință (n.r. suspectului Gheorghe Dincă), poliția ar fi descoperit rămășițe umane și bijuterii într-un butoi. Poliția suspectează că resturile ar aparține victimelor de 15 și 18 ani, ultima fiind data dispărută în aprilie”.

Associated Press scrie că „șeful Poliției Române a fost demis după ce o adolescentă a fost ucisă în Caracal”.

„Ministrul de Interne, Nicolae Moga, l-a demis pe șeful Poliției Române, după ce oamenilor legii le-a trebuit 19 ore să localizeze și să intervină pentru salvarea victimei, care a cerut ajutor la 112 de trei ori, spunând că a fost bătută și violată de un bărbat care a luat-o cu mașina, la ocazie, în timp ce se îndrepta spre satul natal”, relatează site-ul american.

Cazul adolescentelor dispărute a ajuns și în presa canadiană. Toronto City News au menționat, la rândul lor, despre demiterile de vineri, după ce Poliția a intervenit după 19 ore pentru salvarea adolescentei de 15 ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Vin ninsorile în București, mai devreme decât ne așteptam. Pe ce dată ninge, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Prima casă a omenirii pe Marte ar putea fi construită din bacterii