Prima pagină » Știri » DIICOT: Profilul ADN aparține victimei cu o probabilitate de peste 99,9% / Telefoanele lui Gheorghe Dincă au fost ridicate pentru expertiză / Cercetarea de sâmbătă a vizat fixarea prezenței Luizei la domiciliul lui Dincă

DIICOT: Profilul ADN aparține victimei cu o probabilitate de peste 99,9% / Telefoanele lui Gheorghe Dincă au fost ridicate pentru expertiză / Cercetarea de sâmbătă a vizat fixarea prezenței Luizei la domiciliul lui Dincă

Procurorii DIICOT au anunțat, sâmbătă, că analiza antropologică a demonstrat că fragmentele de oase și dinți găsite în casa inculpatului Gheorghe Dincă provin de un singur schelet, iar analizele genetice au indicat că profilul ADN aparține victimei în proporție de peste 99,9%. Trei telefoane care îi aparțin lui Gheorghe Dincă au fost ridicate și urmează să fie expertizate, a declarat, sâmbătă seara, Mihaela Porime, purtătorul de cuvânt al DIICOT.

Profilul ADN aparține victimei cu o probabilitate de peste 99,9%

Procurorii DIICOT au anunțat, sâmbătă, că analiza antropologică a demonstrat că fragmentele de oase și dinți găsite în casa inculpatului Gheorghe Dincă provin de un singur schelet, iar analizele genetice au indicat că profilul ADN aparține victimei în proporție de peste 99,9%.

„Din raportul de expertiză medico-legală antropologic, efectuat asupra fragmentelor oaselor și dinților, fragmentelor găsite la domiciliul inculpatului cu ocazia percheziției domiciliare efectuate la data de 27 iulie 2019, s-a concluzionat că aceste fragmente provin de la scheletul unei singure persoane de sex feminin, cu vârsta cuprinsă între 15 și 17 ani, la data decesului. De asemenea, au sosit și constatările preliminare ale expertizei genetice judiciare având ca obiect stabilirea profilului genetic al probelor ridicate cu ocazia cercetărilor la fața locului de la domiciliul inculpatului. Analiza genetică a elementelor dentare a condus la evidențierea unui profil ADN unic, aparținând unei singure persoane de sex feminin. Profilul ADN feminin aparține victimei cu probabilitate de peste 99,9%”, a spus Mihaela Porime.

Alexandru Cumpănașu, unchiul Alexandrei, a anunțat încă de vineri seară că ADN-ul din oasele găsite la domiciliul lui Gheorghe Dincă și analizate de INML este al fetei. Tot atunci, ministrul Justiției a anunțat familia.

Telefoanele lui Gheorghe Dincă au fost ridicate pentru expertiză

Trei telefoane care îi aparțin lui Gheorghe Dincă au fost ridicate și urmează să fie expertizate, a declarat, sâmbătă seara, Mihaela Porime, purtătorul de cuvânt al DIICOT.

Întrebată, sâmbătă seara, într-o conferință de presă la Caracal, ce s-a întâmplat cu telefoanele lui Gheorghe Dincă, Mihaela Porime, purtătorul de cuvânt al DIICOT a spus că acestea au fost ridicate pentru expertiză.

„Au fost ridicate și s-a dispus o expertiză informatică, vor fi expertizate la București”, a spus Porime.

De pe unul dintre telefoanele lui Gheorghe Dincă ar fi sunat și Alexandra, de trei ori la 112, joi, în 25 iulie, pentru a spune că a fost răpită, sechestrată și violată, fără a fi, însă, salvată.

De asemenea, în aceeași zi, Gheorghe Dincă ar fi fost într-un centru comercial din Craiova, unde a încărcat o altă cartela telefonică, acesta fiind surprins pe camerele de supraveghere.

Cercetarea de sâmbătă a vizat fixarea prezenței Luizei la domiciliul lui Dincă

Anchetatorii au încercat, în urma cercetărilor de sămbătă, să identifice probe și indicii potrivit cărora Luiza, cealată fată dispărută în Caracal, ar fi fost la domiciliul lui Gheorghe Dincă. Surse judiciare arată că procurorii au ridicat urme biologice de pe un calendar și o pereche de pantaloni.

„Cercetarea la fața locului a fost întreruptă și reluată azi (sâmbătă, n.r.) și a vizat fixarea prezenței Luizei la domiciliul inculpatului. Umează ca specialiștii să efectueze aceste teste, am vizat în special fixarea Luizei la domiciliul inculpatului”, a declarat Mihaela Porime, purtătorul de cuvânt al DIICOT.

Potrivit unor surse judicare, anchetatorii au găsit, sâmbătă, la domiciliul lui Gheorghe Dincă, urme biologice pe un calendar și pe o pereche de pantaloni.

„Urmărim orice pistă, căutăm. (…) Inculpatul a recunoscut faptele de fiecare dată și la ultima audiere a dat noi indicii”, a mai spus Porime.

Anchetatorii au finalizat, sâmbătă seara, cercetările din lanul de floarea-soarelui, unde au căutat telefonul Luizei, fata dispărută în aprilie și despre care Gheorghe Dincă a spus că a ucis-o. Telefonul era proba care l-ar fi incriminat direct pe Dincă, pe lângă declarația sa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
Diana Buzoianu: Șeful de la ESZ m-a amenințat cu sindicatele dacă mă ating de el, spune că e un om periculos și are susținere politică
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2025: Când ai voie să depășești chiar dacă linia este continuă
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Test de cultură. Care fasole este toxică atunci când este mâncată crudă?