Prima pagină » Știri politice » Cristoiu, despre candidatura lui Cumpănașu: Cu cât sunt mai violente atacurile, cu atât îi servesc

Cristoiu, despre candidatura lui Cumpănașu: Cu cât sunt mai violente atacurile, cu atât îi servesc

Cristoiu, despre candidatura lui Cumpănașu: Cu cât sunt mai violente atacurile, cu atât îi servesc
Analistul politic Ion Cristoiu a declarat, pentru Mediafax, că în cazul anunțului lui Alexandru Cumpănașu cu privire la o posibilă candidatură la prezidențiale, atacurile ce au urmat îi servesc scopului, ducându-l de la statutul de unchi al Alexandrei, la cel de prezidențiabil.

„Nu putem vorbi despre o lansare de candidatură ci la început despre o pipăire a opinie publice, a alectoratului, prin apelul la strângerea de semnături. Domnul Cumpănașu și-a dat seama că va fi cu multe probleme de la trecerea de la unchiul Alexandrei, care s-a bătut și a reușit să obțină și foarte multe informații ascunse de ei în cazul Caracal, la condiția de candidat la președinția României. Și-a dat seama că vor fi multe întrebări în electoratul, în opinia publică, și mai ales că vor fi atacuri mai mult sau mai puțin interesate. De aceea el a anunțat că strânge semnături. Însă din câte știu eu va candida sigur la președinția republicii în calitate de independent”, a declarat Ion Cristoiu, pentru Mediafax. 

Cât privește reacțiile negative iscate de anunțul lui Alexandru Cumpănașu, analistul politic afirmă: „ele îi fac bine lui Cumpănașu deoarece chiar dacă are o notorietate ulutioare, determinat de implicare în cazul Caracal, puțină lume îl asocia cu ipostaza de candidat la președinție. Toate aceste atacuri îi dau notorietataea necesară de candidat. Cu cât sunt mai violente aceste atacuri, îi servesc ca notorietate de candidat și după părerea mea ele vor trece. Într-un fel este și bine pentru Alexandru Cumpănașu că acesta este principalul front împotriva domniei sale. O să vină și alte atacuri, dar faptul că atacurile s-au concentrat pe tema exploatării tragediei de la Caracal, vor umbri atacurile care vor veni după. Într-o campanie publică sunt importante primele atacuri, celelalte care vin sunt umbrite de acest prim val de atacuri”.

Ion Cristoiu afirmă că unchiul Alexandrei Măceșanu, fata de 15 ani răpită și ucisă în Caracal, va fi singurul candidat independent, în timp ce Mircea Diaconu va avea probleme cu ALDE și Pro Romania, partide care și-au manifestat intenția de a-l susține.

„O ipostază premieră post decembristă, un candidat independent sprijinit de două partide parlamentare, Pro România și ALDE. Două partide conduse de personalități ale spațiului politic. Vor avea dificultăți deoarece domnia sa, Mircea Diaconu joacă teatru, spun în sensul bun, pentru că toți politicienii joacă teatru, rolul independetului. Deoacamdată cele două partide îl lasă în voia lui, dar după părerea mea în momentul în care își vor da seama că nu e nimic din această independență că domnul Diaconu nu amintește numele partidelor probabil că vor începe probleme în partidele respective și pentru Mircea Diaconu, deoarece nu îl văd pe Victor Ponta stând în umbra lui Mircea Diaconu. Poate domnul Tăriceanu mai are rezistență, dar domnul Ponta care este și el o personalitate mediatică, nu se va resemna cu această poziție de sprijinitor din umbră a lui Diaconu. Deci din acest punct de vedere, candidatura sa de independent s-ar putea să aibă probleme publice și atunci să rămână singurul candidat independent Alexandru Cumpănașu”, a afirmat anallistul Ion Cristoiu..

„Din câte îmi dau seama își are drept culoar, în timp ce Mircea Diaconu are culoarul lui Liviu Dragnea, electoratul interesat de demnitate, de independență, de patriotism, de om simplu, Alexandru Cumpănașu va alege tema luptei cu statul mafiot, cu clanurile mafiote din diferite județe, proiectând în campanie ceea ce a spus dar a trecut neobservat în cazul Caracal”, a mai spus acesta.

Alexandru Cumpănașu a anunțat, joi pe Facebook, intenția de a candida la alegerile prezidențiale din luna noiembrie, făcând un apel la oameni să dea semnăturile necesare în acest sens.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mecanismul EastInvest, de sprijin pentru România și alte 8 țări din UE, lansat joi la Bruxelles
Digi24
Un primar avertizează că reforma lui Bolojan poate fi fentată. Care este trucul legal găsit de edili pentru a nu tăia posturi
Cancan.ro
Cine este Lăcrămioara, iubita lui Florin Prunea? Deși nu a divorțat, Hanțu se afișează cu femeia în vârstă de 50 de ani
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Cât costă o garsonieră de 11 metri pătrați din Cluj-Napoca: are baia pe casa scării
Mediafax
UNJR îi cere președintelui Nicușor Dan să retrimită în Parlament legea privind pensiile magistraților. Acuzații pentru premierul Ilie Bolojan
Click
Cum se gătesc oladiile, preferatele Annei Lesko. Preparatul este de origine rusească și te va face să te lingi pe degete
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Ruxandra Luca a fost PĂRĂSITĂ de iubitul chirurg! Încă o lovitură, după ce Antena 1 S-A DEZIS de ea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum fosta iubită a lui Ioan Neculaie, fostul patron de la FC Brașov! A dispărut din lumina reflectoarelor, dar nu a renunțat la pozele incendiare: „Am luat așa o pauză”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
VIDEO - Titi Aur explică de ce o mașină ieftină poate însemna risc mai mare
Descopera.ro
Forțe cosmice bizare, detectate pe o planetă din apropiere!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
ADN-ul antic dezvăluie că ultimii vânători-culegători ai Europei au supraviețuit mai mult timp decât se credea