Prima pagină » Știri » Un nou scandal marca 112. Unui apelant i s-ar fi răspuns „Închide domnule, că ții linia ocupată”

Un nou scandal marca 112. Unui apelant i s-ar fi răspuns „Închide domnule, că ții linia ocupată”

Un nou scandal marca 112. Unui apelant i s-ar fi răspuns „Închide domnule, că ții linia ocupată
Polițiștii din județul Ialomița au început o anchetă după ce un dispecer a preluat apelul unui bărbat din comuna Reviga și i-ar fi spus „Închide domnule, că ții linia ocupată!". Apelantul sesiza un șofer beat, implicat ulterior într-un accident cu un mort și doi răniți.

Polițiștii de la Biroul de Control Intern din cadrul Inspectoratului de Poliție Ialomița au început o anchetă, după ce un dispecer ar fi ignorat solicitarea unui bărbat din comuna Reviga, care a anunțat vineri că un șofer din localitate pune în pericol viața participanților la trafic.

Sâmbătă dimineața, tânărul reclamat ar fi provocat un grav accident rutier, soldat cu trei victime.

„Accidentul putea fi evitat, dacă dispecerul de la 112 ar fi luat în considerare apelul făcut ieri, la ora 13.40, de către cumnatul meu, din Reviga, semnalând că un tânăr Marian, din localitate, deranjează liniștea publică, conducând autoturismul cu viteză foarte mare, cu muzica dată la maxim, sub influența alcoolului. Răspunsul a fost …acest tânăr e parte a accidentului… Consecința: trei victime”, a scris o femeie, pe Facebook.

Polițiștii de la Control Intern vor decide, la finalul verificărilor, dacă dispecerul a acționat conform regulamentului și vor stabili dacă se impun sancțiuni împotriva acestuia. Aceștia vor verifica dacă tânărul reclamat este cel care a provocat accidentul produs între două autoturisme, soldat cu trei victime cu vârste cuprinse între 17 și 21 de ani. Evenimentul a avut loc sâmbătă între localitățile Cocora și Reviga. Un adolescent de 17 ani, pasager în unul dintre autoturisme a fost transportat cu un elicopter la un spital din Capitală, unde a decedat.

„În referire la aspectele apărute în spațiul public, cu privire la modul de gestionare a unui apel 112 de către polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, conducerea instituției a dispus efectuarea de verificări, urmând ca, la finalizarea acestora, să se ia măsuri în consecință. Verificările sunt realizate de ofițeri din cadrul Biroului de Control Intern din cadrul IPJ Ialomița”, a declarat, pentru Mediafax, purtătorul de cuvânt al IPJ Ialomița, Ludmila Dascălu.

Acuzațiile nu se opresc aici. Femeia care a postat mesajul pe Facebook susține că la Poliția din Reviga ușa este încuiată permanent, acesta fiind și motivul pentru care cumnatul ei a sunat la 112: „Din civism, cumnatul meu a acționat în vederea prevenției…eu am sesizat în spațiul public…acum insitutțiile în drept, prin autosesizare, trebuie să cerceteze, analizeze și să ia măsurile ce se impun pentru cel de la 112 care a fost de serviciu…cât și pentru alții care, în timp, prin inacțiune/nerespectarea atribuțiilor de serviciu au contribuit la acest tragic accident”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ciucu: Președintele ne-a întrebat ce părere avem de un tehnocrat. I-am spus că proastă
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Calvarul ucrainenilor care țin piept rușilor în „zona morții” din tranșee subterane. „Frontul s-ar prăbuși fără noi”
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Reacția lui Octavian Ursulescu, după ce Ucraina și Moldova ne-au dat 3 puncte la Eurovision 2026: „E trist și dureros, ne sunt datoare rău!”
Digi24
Ce va face PNL dacă Nicușor Dan propune un premier tehnocrat. Emil Boc: „Lucrurile sunt foarte clare”
Cancan.ro
Gestul NEAȘTEPTAT făcut de tatăl lui Rareș Cojoc, după ce a aflat că fiul său divorțează de Andreea Popescu. Abia acum s-a aflat!
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Pentru prima dată în 15 ani, Germania are mai mult de 3 milioane de șomeri