Prima pagină » Știri politice » Deputat USR, despre moțiune: E o chestiune de strategie. Am stabilit cu PMP și UDMR că trebuie depusă cât mai repede

Deputat USR, despre moțiune: E o chestiune de strategie. Am stabilit cu PMP și UDMR că trebuie depusă cât mai repede

Deputat USR, despre moțiune: E o chestiune de strategie. Am stabilit cu PMP și UDMR că  trebuie depusă cât mai repede
Deputatul USR Stelian Ion a declarat, marți, că discuțiile purtate cu PMP și UDMR în privința urgentării depunerii unei moțiuni de cenzură au fost favorabile, însă grupul minorităților nu are încă un punct de vedere. El și-a exprimat dezamăgirea pentru absența de la discuții a PNL și ALDE.

„Bună ziua, după cum știți ieri USR a lansat o invitație către toate partidele parlamentare, în afara PSD pentru a ne întâlni astăzi și a discuta despre moțiunea de cenzură cu precăderea asupra momentului depunerii moțiunii de cenzură și a strategiei de urmat în perioada următoare. Au răspuns invitației noastre astăzi colegii din PMP, colegii din UDMR și cei de la minoritățile naționale. A fost o discuție bună spunem noi, în principiu toți am spus același lucru care am fost prezenți, cu precizarea că minoritățile nu au punct de vedere unitar pe această chestiune, dar ceilalți am spus că trebuie depusă moțiunea cât de repede e posibil pentru a spori șansele ei. Fiecare zi care trece, trece în favoarea Guvernului Dăncilă, am văzut chiar ieri că 5 deputați de la ALDE au trecut de partea cealaltă așa încât este clar că trebuie să ne grăbim”, a declarat Stelian Ion.

El și-a exprimat dezamăgirea privind absența de la discuții a ALDE și Pro România.

„În rest trebuie să vedem și care este părerea celorlalți, nu a fost de bun augur, spun eu, lipsa celor de la ALDE, de la Pro România, deși Pro România a promis că va veni cu acele semnături, trebuie să le și vedem. Până nu le vom vedea scriptic vom avea îndoieli în privința asta, iar cei de la ALDE sunt împărțiți. Domnul Tăriceanu a confirmat prezența pentru astăzi, ieri, astăzi nu s-a prezentat e deja un semn de întrebare. De asemenea am văzut declarațiile pe care le-a dat în sensul în care condiționează sprijinirea acestei moțiuni de discuția pe un viitor program de guvernare, pe chestiuni legate de formula guvernamentală, ceea ce evident că excede obiectului discuției de astăzi, adică astăzi era vorba despre sprijinirea acestei moțiuni și despre căderea Guvernului Dăncilă, ceea ce urmează să se întâmple după aceea e o etapă ulterioară și vom discuta abia după”, a mai spus deputatul USR.

Totodată, deputatul USR a vorbit și despre absența de la discuții a PNL, susținând că speră că lipsa lor nu reprezintă o schimbare de strategie sau de tactică.

„Noi am invitat pe absolut toți colegii, toți liderii de grup, știau toți colegii, inclusiv colegii din PNL , mi-aș fi dorit foarte mult să fie și colegii din PNL alături de noi astăzi, vom vedea, sper că nu este o schimbare de strategie sau de tactică, vom vedea în perioada următoare, eu am încredere că vom găsi varianta comună pentru a depune cât mai repede moțiunea de cenzură și că nu își dorește nimeni să tergiverseze în nici un fel acest moment. E și o chestiune de strategie, v-am spus, noi considerăm că trebuie depusă foarte repete. Nu ne-au explicat motivul absenței, probabil vor fi motive obiective, sper să fie motive obiective”, a afirmat Stelian Ion.

Deputatul USR Stelian Ion și senatorul USR Adrian Wiener au purtat marți discuții cu deputatul PMP Petru Movilă, senatorul UDMR Cseke Attila și liderul deputaților minorităților naționale, Varujan Pambuccian, despre urgentarea depunerii moțiunii de cenzură.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur