Prima pagină » Știri » Doi tineri din Bistrița-Năsăud, bănuiți că au omorât în Elveția un bărbat, au fost arestați

Doi tineri din Bistrița-Năsăud, bănuiți că au omorât în Elveția un bărbat, au fost arestați

Doi tineri din Bistrița-Năsăud, bănuiți că au omorât în Elveția un bărbat, au fost arestați
Doi tineri din Bistrița-Năsăud, bănuiți că, alături de un altul, au omorât în Elveția un bărbat după ce au furat bani din casa acestuia, au fost arestați. Tinerii sunt bănuiți că au bătut bărbatul de 62 de ani și l-au legat la gură cu o haină, ceea ce a dus la decesul acestuia.

Potrivit IGPR, doi tineri din Bistrița-Năsăud, bănuiți de omor și tâlhărie calificate, fapte comise în Elveția, au fost identificați și prinși de polițiști, ca urmare a unui complex de măsuri, desfășurate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud.

Începând cu data de 4 iulie 2019, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale din Bistrița-Năsăud, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud, fac cercetări într-un dosar penal de omor și tâlhărie calificate, la cererea autorităților din Elveția.

Trei cetățeni români sunt bănuiți de comiterea faptelor.

Unul dintre aceștia a fost identificat și arestat preventiv de către autoritățile din Elveția, iar ceilalți doi au fost identificați și prinși de polițiștii din Bistrița-Năsăud. Este vorba despre o persoană de 23 de ani, din localitatea Figa și o persoană de 25 de ani, din Pinticu.

De asemenea, polițiștii au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară, toate pe raza județului Bistrița-Năsăud și au ridicat mai multe obiecte și înscrisuri cu valoare probatorie.

Din cercetările efectuate până în prezent a reieșit faptul că, la data de 4 martie 2018, cei trei ar fi pătruns în locuința unui bărbat de 62 de ani, rezident în Elveția, de unde ar fi sustras 47.700 de CHF. Întrucât bărbatul se afla în locuință, l-ar fi bătut și legat la gură cu o haină, fapte care ulterior au condus la decesul acestuia.

Procurorul de caz a emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, iar, la data de 30 septembrie a.c., au fost prezentați instanței, care a dispus față de cei doi măsura arestării preventive pentru 30 de zile.

În prezent, tinerii se află în Arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, iar cercetările sunt continuate în colaborare cu autoritățile din Elveția.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Camerele de „descărcare a furiei”, pe val. De ce majoritatea clienților sunt femei?