Prima pagină » Știri » PNL va negocia joi cu ALDE, Pro România și UDMR privind formarea Guvernului

PNL va negocia joi cu ALDE, Pro România și UDMR privind formarea Guvernului

PNL va negocia joi cu ALDE, Pro România și UDMR privind formarea Guvernului
Premierul desemnat Ludovic Orban va avea, joi, o serie de întâlniri cu liderii și reprezentanții ALDE, Pro România și UDMR pentru negocierile în vederea formării unui Guvern, au declarat surse din partid pentru MEDIAFAX. Liberalii vor negocia, vineri, și cu USR pe această temă.

Totodată, partidul condus de Ludovic Orban va discuta, vineri, cu organizații care reprezintă societatea civilă privind viitorul Executiv, au mai spus sursele.

Președintele PMP Eugen Tomac și președintele executiv al partidului, Marius Pașcan, vor merge, de la ora 16.00, în Parlament, la discuțiile cu Ludovic Orban privind formarea noului Cabinet.

Liderul ALDE Călin Popescu Tăriceanu a declarat miercuri că formațiunea pe care o conduce este dispusă să susțină Guvernul Orban, dar numai dacă sunt respectate unele criterii, cum ar fi ca Executivul să nu guverneze prin OUG pe Justiție și nealterarea cotei unice de impozitare. Tăriceanu a reafirmat că ALDE nu va vota un Executiv în care să fie partidul lui Traian Băsescu: „PMP, condus de turnătorul Petrov nu are ce să caute într-un guvern care are nevoie și de o curățenie morală”.

Pe e altă parte, USR a anunțat seara trecută că este dispus să renunțe la alegeri anticipate, dacă sunt respectate, de către noul Cabinet, criteriile cerute de formațiune. Dan Barna a reiterat solicitarea către președintele Klaus Iohannis și premierul desemnat Ludovic Orban ca în procesul de formare a majorității necesare învestirii Guvernului să includă și condițile USR-PLUS, altfel USR nu va mai vota noul Executiv în Parlament.

La consultările de la Cotroceni și UDMR i-a transmis președintelui Klaus Iohannis că, dacă se va decide un guvern din partea PNL, UDMR vrea ca acesta să se ocupe de bugetul pe anul viitor, de rectificarea bugetară pe acest an, să organizeze în mod cinstit următoarele trei alegeri și să nu guverneze prin OUG.

Sunt necesare minim 233 de voturi în Parlament pentru ca noul Guvern să poată fi învestit.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Finlanda sub asediu și temerile României lui Carol al II-lea