Prima pagină » Știri externe » Sondaj: A crescut numărul americanilor care susțin demiterea lui Donald Trump

Sondaj: A crescut numărul americanilor care susțin demiterea lui Donald Trump

Sprijinul pentru demiterea președintelui Statelor Unite, Donald Trump, a crescut în rândul americanilor care nu sunt afiliați politic cu trei procente față de săptămâna trecută, potrivit unui sondaj de opinie realizat de Reuters și Ipsos, dat publicității marți.

Sprijinul pentru demiterea președintelui Statelor Unite, Donald Trump, a crescut în rândul americanilor care nu sunt afiliați politic cu trei procente față de săptămâna trecută, potrivit unui sondaj de opinie realizat de Reuters și Ipsos, dat publicității marți.

Sondajul de opinie a fost realizat în perioada 18-22 octombrie și arată că din ce în ce mai mulți americani sunt nemulțumiți, atât de politica externă a Administrației Trump, cât și de scandalul privind legăturile lui Trump cu Ucraina.

Astfel, potrivit sondajului, 46% dintre americani au declarat că sunt de acord cu demiterea președintelui, în timp ce 40% dintre aceștia se opun demiterii.

Sprijinul pentru demiterea lui Trump a rămas relativ neschimbat în rândul americanilor care se declară republicani sau democrați, însă a crescut în ultima săptămână în rândul cetățenilor care nu se declară nici democrați, nici republicani. Astfel, 45% dintre americanii neafiliați politic se declară în favoarea demiterii, în timp ce 32% se opun, acesta fiind cel mai ridicat procent al susținătorilor demiterii din ultimul an.

Reuters notează că Donald Trump a câștigat alegerile din 2016 cu ajutorul americanilor neafiliați politic și este foarte posibil ca el să aibă nevoie de sprijinul acestora și în 2020, când intenționează să candideze pentru un nou mandat de președinte.

Sondajul a fost realizat după ce președintele american a fost acuzat că i-ar fi cerut președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski, să demareze o anchetă în Ucraina în legătură cu fostul vicepreședinte american, Joe Biden, în schimbul acordării de asistență financiară Kievului. Acuzațiile la adresa liderului de la Casa Albă au dus la declanșarea unei investigații în Congres, care ar putea duce la demiterea acestuia. Cu toate că Trump a respins în repetate rânduri acuzațiile, acest scandal a dus la scăderea sprijinului populației pentru Administrația sa, chiar și în rândul republicanilor.

Un alt motiv de nemulțumire față de acțiunile liderului american îl reprezintă decizia acestuia de a retrage trupele din nordul Siriei pentru a-i permite președintelui Turciei, Recep Tayyip Erdogan, să lanseze o operațiune împotriva milițiilor kurde din Siria. Sute de mii de persoane au fost nevoite să își părăsească domiciliile în urma ofensivei turce, iar contestatarii lui Trump susțin că respectiva operațiune ar putea duce la eliberarea din închisoare a mii de militanți ai grupării teroriste Stat Islamic.

Ca urmare a acestor scandaluri, chiar și sprijinul republicanilor față de politica externă a Administrației Trump a scăzut. Astfel, 73% dintre americanii care se declară republicani susțin politica externă a lui Trump, față de 79% în luna aprilie.

Camera Reprezentanților, aflată sub controlul opoziției democrate, a lansat o investigație parlamentară care ar putea conduce la inițierea procedurii demiterii președintelui Donald Trump, suspectat că ar fi cerut Ucrainei anchetarea fostului vicepreședinte Joseph Biden, favorit pentru a deveni candidatul Partidului Democrat la funcția de președinte al SUA, și a fiului acestuia, Hunter Biden. În cadrul investigației, Camera Reprezentanților a trimis citații prin care le solicită unor membri ai Administrației de la Washington participarea la audieri și furnizarea documentelor referitoare la contactele președintelui Donald Trump cu Ucraina.

Ca reacție, Comisia pentru Afaceri Judiciare din Senatul SUA, în care republicanii dețin majoritatea, a anunțat lansarea unei anchete privind presupuse acte de corupție în Ucraina.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai bun oraș din lume în care să trăiești în 2026
Digi24
Femeia suspectată că ar fi încercat să-l asasineze în Monaco pe oligarhul Vadim Ermolaev a fost găsită moartă în apropiere de Kiev
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
Victoraș Micula, smerit la o mănăstire din Oradea: „Am dus cu roaba bolovani. Munca m-a făcut să îmi schimb valorile”
Mediafax
LOVITURĂ pentru Marine Le Pen! Ce se va întâmpla cu candidatura ei la Președinția Franței
Click
Ea e Rontzi, nepoata de 10 pe linie, la Bac, a lui Mircea Badea! Ce medie a obținut fiul lui Dan Helciug: „Pe munca lui, fără meditații!”
Digi24
A murit Lauren Bennett, interpretă a piesei „Party Rock Anthem” a formației LMFAO şi membră a trupei G.R.L. Artista avea 37 de ani
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum ajungi mai repede la Beach Please: cu trenul sau cu mașina? Ruta cea mai rapidă
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
O nouă teorie încearcă să explice de ce a înghețat Antarctica acum 34 de milioane de ani